۰۹۱۲-۹۳۳۰۲۵۲ - 021-26420665
تهران، شریعتی- خیابان دستگردی (ظفر)- بعد از تبریزیان نرسیده به کازرون- روبه روی نان و شیرینی ظفر- پلاک 83 - طبقه 3- واحد 21
دکتر پژوا سلیمان زاده / لاغری موضعی با لیپوماتیک / نکاتی که باید قبل و بعد از عمل لیپوماتیک باید بدانید
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

نکاتی که باید قبل و بعد از عمل لیپوماتیک باید بدانید

لاغری با لیپوماتیک امروزه یکی از شایع ترین روش های لاغری می باشد که دارای استقبال زیادی می باشد. همچنین یکی از بهترین روش ها برای رسیدن به تناسب اندام و لاغری حذف چربی های موضعی و تجمع یافته به صورت موضعی در برخی مناطق از بدن مانند شکم، پهلو، ران و پشت، لیپوماتیک می باشد. اما برای رسیدن به این هدف باید یک سری از نکات را رعایت کرد تا بتوان بهترین نتیجه را از این عمل دریافت کرد. لیپوماتیک با خارج کردن چربی از بدن نسبت به روش های دیگر لاغری بی خطر بوده و دارای کمترین عوارض می باشد. آمادگی برای لیپوماتیک در قبل از عمل از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد.  افرادی که برای این روش اقدام می کنند ضروری است با پزشک متخصص قبل از انجام لیپوماتیک مشورت کنند تا در صورت داشتن شرایط لازم اقدام به جراحی کند.

جراحی لیپوماتیک پهلو و پشت
نمونه عمل لیپوماتیک پهلو و پشت
نمونه جراحی لیپوماتیک پهلو

مواردی که در جلسه مشاوره مطرح می شود

 • از فرد درباره سوابق بیماری هایی که در جراحی تاثیر گذار می باشد. این بیماری ها شامل دیابت کنترل نشده، فشارخون بالا، بیماری های قلبی و عروقی شامل سکته قلبی، سکته مغزی، جراحی های قلبی، بیماری های مزمن شامل سرطان، لوپوس، بیماری هایی که منجر به تضعیف سیستم ایمنی بدن می باشد.
 • درباره استفاده از داروهای خاص پزشک ار فرد سوال می پرسد. این داروها شامل داروهای ضدانعقادی مانند آسپرین، وافارین، پلاویکس، پروفن، ویتامین E، آمیودارون، سایمتیدین، سیپروفلوکساسین، فلوکستین، فلوکونازول، مترونیدازول، کوتریموکسازول، کلاریترومایسین، اریترومایسین، کتوکونازول، وراپامیل و..
 • بررسی برای اطمینان از سلامت روانی
 • اطلاع از سوابقی در تغییرات وزن و میزان فعالیت بدنی
 • پرسیدن سوالاتی درباره میزان مقاومت بدن در عوارض بعد از جراحی

اقدامات ضروری قبل از لیپوماتیک

 • اندازه گیری میزان چربی در زیر پوست از طریق انجام سونوگرافی
 • انجام تست های خون برای بررسی کم خونی، عملکرد کبد و کلیه، آزمایش بارداری در زنان باردار
 • انجام آزمایش های انعقادی و آزمایش های تشخیصی بیماری هپاتیت ب
 • گرفتن تاییدیه کتبی از فرد متقاضی لیپوماتیک
 • عکس گرفتن از نواحی مورد جراحی برای تشکیل پرونده

توصیه های قبل از عمل لیپوماتیک

 • در وهله اول یک هفته قبل از انجام عمل لیپوماتیک باید وقت های لازم را برای انجام آزمایشات لازم و مشاوره های قبل از عمل در نظر گرفته شود و حدود سه هفته بعد از انجام لیپوماتیک بیمار درگیر تحمل درد است که در مواردی درد ممکن است درد بسیار شدید شود. در این مدت بیمار درگیر عوارض داروهای بیهوشی عوارض مرتبط با جراحی می باشد مانند عفونت یا موارد دیگری که بعد از انجام جراحی ها حتی در مواد خاص ممکن است صورت گیرد.
 • بیمار باید این امکان را داشته باشد تا ۳ هفته بعد از انجام لیپوماتیک بتواند مرخصی از محل کار خود بگیرد. هرچند که در مواردی تا ۳ هفته نیاز به مرخصی نیست اما در مواردی ممکن است این امر بیشتر از ۳ هفته طول بکشد بنابراین بهتر است بیمار این آمادگی این مدت مرخصی را داشته باشد.
 • از خوردن مایعات و خوردن غذا در شب قبل از لیپوماتیک خودداری شود.
 • عدم مصرف سیگار در شب پیش از عمل
 • عدم مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین

اقدامات بعد از لیپوماتیک

بسیاری از افراد تصور می کنند با انجام عمل لیپوماتیک دیگر نیازی به رعایت رژیم غذایی و فعالیت بدنی ندارند در صورتی که این تصور اشتباه می باشد و در صورت عدم رعایت موارد لازم در بعد از عمل چربی های جدیدی جایگزین چربی های از دست رفته می شود. از جمله مواردی که باید بعد از لیپوماتیک به آن توجه داشتن به شرح ذیل می باشد:

 • کاهش مصرف نمک و عدم پرخوری در مصرف مواد غذایی
 • استفاده از گن های ویژه بعد از عمل به طور مداوم و فقط در مواردی که مجبور هستید آن را دربیاورید مانند استحمام
 • خارج شدن ترشحات از مناطق جراحی شده امری طبیعی بوده و باعث بهبودی تورم و از بین رفتن کبودی در مناطق جراحی شده می باشد. با ماساژ دادن به سمت پایین بدن به بیرون ریختن این مایعات از بدن کمک کنید.

مراقبت های بعد از لیپوماتیک

 • بیمارانی که تحت عمل لیپوماتیک قرار می گیرند باید حتما تا ۳ ماه گن های خاص تحت فشار را بپوشند. این زمان به هیچ وجه قابل کاهش نیست. در مواردی ممکن است قابل افزایش هم باشد. بنابراین افراد این زمان را هم باید در برنامه های خود در نظر بگیرند که سه ماه را به پوشیدن گن باید اختصاص بدهند.
 • در مواردی دردها محدودیت حرکت در افراد ممکن است موجب شود بیمار تا حدود سه ماه از فعالیت های کاری خود عقب بماند یا نتواند به محل کار خود مراجعه کند یا اگر هم مراجعه می کند با محدودیت هایی مواجه باشد زیرا یک جراحی تقریبا وسیع در شکم پهلو و پشت ایجاد شده و ترمیم آن به هر حال زمان بر می باشد و در بعضی از موارد بیمارانی آستانه دردی را که می توانند تحمل کنند تا حدودی بالا یا پایین است باید تمام این موارد از سوی پزشک جراح پلاستیک در نظر گرفته شود و برای هر فرد برنامه ریزی خاصی را بتوان انجام داد.

مراجعه به پزشک بعد از لیپوماتیک

بیمار باید بداند که امکان مراجعه هفتگی به مطب را داشته باشد زمانی که لیپوماتیک انجام شد، جراح حتما باید وضعیت بیمار را بررسی کند بنابراین در هفته اول دوبار مراجعه و در سه هفته بعد یک بار مراجعه الزامی می باشد. بنابراین مراجعات منظم به جراح باید به صورت منظم انجام شود. در بسیاری از موارد بیماران تصور می کنند با یک بار جراحی کار انجام شده و زمانی را برای پیگیری های بعدی در نظر نمی گیرند.

عوارض لیپوماتیک

لیپوماتیک هم مانند هر روش جراحی دیگری عوارض خاص خود را دارد. اگر کاندیدای لیپوماتیک به درستی انتخاب نشود و این عمل توسط فرد بی تجربه انجام شود قطعا عوارض ناشی از این روش بسیار زیاد خواهد شد و نتیجه لیپوماتیک مورد دلخواه نمی باشد. اما وجود برخی عوارض لیپوماتیک ممکن است در همه افراد ایجاد شود ولی میزان شدت آن کمتر یا بیشتر خواهد بود.

دکتر پژوا سلیمان زاده

دکتر پژوا سلیمان زاده

دکتر پژوا سلیمان زاده
دکتر پژوا سلیمان زاده دارای بورد تخصصی جراحی عمومی و دارای سابقه چندین ساله و درخشان در زمینه انجام جراحی های زیبایی شامل ابدومینوپلاستی، لیپوماتیک، رینوپلاستی و … هستند. جهت گرفتن وقت مشاوره با شماره ۰۲۱۸۸۷۷۵۴۱۰ تماس حاصل فرمایید.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *