۰۹۱۲-۹۳۳۰۲۵۲ - 021-26420665
تهران، شریعتی- خیابان دستگردی (ظفر)- بعد از تبریزیان نرسیده به کازرون- روبه روی نان و شیرینی ظفر- پلاک 83 - طبقه 3- واحد 21
دکتر پژوا سلیمان زاده / لاغری موضعی با لیپوماتیک / جراحی قوز بینی چه مزایایی دارد؟
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

جراحی قوز بینی چه مزایایی دارد؟

جراحی قوز بینی یک روش جراحی زیبایی است که به منظور تغییر شکل و اندازه استخوان بینی انجام می‌شود. افرادی که از قوز یا شکل انحنای استخوان بینی خود ناراضی هستند، ممکن است به این نوع جراحی روی بیاورند در این مقاله به بررسی مزایا و چگونگی جراحی قوز بینی می‌پردازیم.

جراحی-قوز-بینی-چیست؟

بیشتر بخوانید: جراحی بینی عقابی

جراحی قوز بینی چیست؟

جراحی قوز بینی یکی جراحی رایج میان افرادی است که در ناحیه استخوان بینی دچار برآمدگی یا انحنا هستند. این جراحی با توجه به میزان قوز، شدت برآمدگی یا انحرافات استخوان می‌تواند ساده یا پیچیده باشد همچنین این عمل تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. قوز بینی می تواند بر اثر حادثه ایجاد شود یا از مشکلات مادرزادی باشد. انحراف و برآمدگی استخوان بینی بیشتر در میان مردان شایع است.

بیشتر بخوانید: جراحی بینی

مراحل انجام جراحی قوز بینی

اقدام برای انجام جراحی قوز بینی شامل مراحلی است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد:

مشاوره با جراح

پیش از هر اقدامی لازم است فرد با جراح متخصص خود جلسات مشاوره‌ای داشته باشد. پزشک در این جلسات علاوه بر معاینه وضعیت فیزیکی بیمار، تعیین می‌کند که آیا فرد کاندید مناسبی برای این نوع جراحی است یا خیر.

بررسی انتظارات

مهم است که انتظارات خود را با جراح در میان بگذارید. جراح باید بتواند به شما توضیح دهد که چقدر امکان دارد شکل بینی شما تغییر کند و چگونه بهترین نتیجه را برای شما به دست آورد.

عکس برداری و آزمایش

جراح پیش از هر اقدامی برای بیمار آزمایشات خاص و عکسبرداری های ویژه تجویز می‌کند تا از طریق این آزمایش ها به اطلاعات تکمیلی بیمار دست یابد و نوع جراحی را تعیین کند این آزمایش‌ها نشان می‌دهد آیا فرد از سلامت کامل برای انجام جراحی برخوردار است یا نه؟

برداشت قوز بینی

در روز عمل قوز بینی، جراح پس از بیهوش شدن بیمار( بسته به روش انجام جراحی) با تراشیدن تیغه بینی اقدام به برداشت قوز می‌کند. پس از اتمام جراحی و هوشیار شدن بیمار با توجه به شرایط فیزیکی فرد، پزشک تصمیم می‌گیرد بیمار مرخص یا در بیمارستان بستری شود.

به طور کلی، جراحی قوز بینی بسیار پیچیده نیست اما نیازمند کار بر روی غضروف‌ها و استخوان‌های ظریف است. بنابراین دستیابی به نتیجه مطلوب نیازمند انتخاب پزشک ماهر و با تجربه است.

بیشتر بخوانید: جراحی بینی طبیعی

انواع جراحی قوز بینی

جراحی قوز بینی به دو روش کلی انجام می‌شود که در ادامه توضیحاتی در خصوص هر کدام از روش‌های ارائه خواهیم داد:

جراحی باز 

در عمل قوز بینی به روش باز، جراحی به طور کامل بینی را باز می‌کند تا دسترسی به استخوان‌ها و غضروف‌ها آسان تر باشد. برش‌ها در این مدل جراحی در اطراف بینی انجام می‌شود.

جراحی بسته

در جراحی قوز بینی به روش بسته، جراحی بدون باز کردن کامل بینی، اصلاحات لازم را انجام می‎دهد. برای انجام هر کدام  از روش‌های جراحی، پزشک و بیمار به توافق مناسب می‌رسند.

بیشتر بخوانید: جراحی بینی گوشتی

مزایای جراحی قوز بینی

این جراحی برای افرادی که از قوز بینی خود ناراضی هستند می‌تواند مزایا زیبایی و عملکردی بسیاری به دنبال داشته باشد. در ادامه به مزایای جراحی قوز بینی اشاره خواهیم کرد:

تغییر شکل ظاهری

جراحی قوز بینی به افراد این امکان را می‌دهد که شکل ظاهری بینی خود را به صورت دلخواه تغییر دهند. این فرایند می‌تواند شامل کاهش یا حذف قوز، تغییر در اندازه و شکل بینی، تصحیح انحرافات و یا رفع دیگر ناهنجاری‌ها باشد.

افزایش اعتماد به نفس

جراحی قوز بینی و به دست آوردن نتیجه‌های مطلوب، موجب ایجاد احساس بهتری نسبت به ظاهر و اعتماد به نفس بیشتری می شود. همچنین می تواند تاثیرات مثبتی بر سلامت روحی افراد داشته باشد.

تاثیر مثبت بر عملکرد تنفسی

قوز بینی در برخی افراد، مشکلات تنفسی ایجاد می‎کند. جراحی قوز بینی می‌تواند این مشکلات را حل کند و به بهبود عملکرد تنفسی کمک کند.

تاثیر بر جراحی‌های ترمیمی

جراحی قوز بینی در برخی موارد، می‌تواند مشکلات ناشی از ضایعات یا شکستگی بینی را بهبود بخشد و جراحی‌های ترمیمی را تسهیل کند.

جراحی ساده

جراحی قوز بینی نسبت به سایر جراحی‌های بینی از دشواری کمتری برخوردار است.

رفع نواقص ژنتیکی

جراحی قوز بینی می‌تواند نواقص ژنتیکی و مادرزادی را نیز برطرف کند.

تغییرات ظاهری

 شکل و ظاهر نوک بینی و صورت پس از جراحی تغییرمی‌کند. این تغییرات معمولاً بر اساس نیازهای بیمار و در مشاوره با پزشک تعیین می‌شوند.

دوران-نقاهت-جراحی-قوز-بینی

بیشتر بخوانید: جراحی بینی کج

دوران نقاهت جراحی قوز بینی

دوران نقاهت و زمان بازیابی پس از جراحی قوز بینی ممکن است در هر فردی متفاوت باشد. پیروی از دستورات جراح برای بهبود سریعتر و نتیجه گیری بهتر بسیار مهم است.  در ادامه به ویژگی‌های دوران نقاهت این نوع جراحی اشاره خواهیم کرد:

 • بلافاصله پس از انجام جراحی قوز بینی و از بین رفتن اثرات بی حسی ممکن است فرد در ناحیه سر و صورت احساس درد داشته باشد که با مصرف مسکن های تجویزی می توان این درد را کنترل کرد.
 • بیمار پس از جراحی تا یک هفته  به استراحت کامل نیاز دارد.
 • پانسمان های داخل بینی  باید یک روز بعد از جراحی برداشته شوند.
 • بیمار ممکن است تا چند روز پس از انجام جراحی قوز بینی خونریزی داشته باشد.
 • یک هفته پس از جراحی لازم است بخیه های غیر جذبی کشیده شوند و آتل برداشته شود.
 • بیمار تا دو هفته پس از عمل بینی نباید به ناحیه بینی خود فشار وارد کند.
 • تورم و کبودی پس از عمل با توجه به تهاجمی بودن این جراحی طبیعی است و چند روز پس از جراحی به اوج خود می‌رسد اما پس از یک هفته روند کاهشی خواهد داشت.
 • بیمار باید چند هفته پس از جراحی از خوردن غذاهای سفت پرهیز کند.
 • تا یک ماه مصرف مشروبات الکلی و دخانیات ممنوع است.
 • استفاده از عینک تا یک ماه پس از جراحی ممنوع است.
 • بیمار باید تا مدتی از انجام کار و فعالیت‌های شدید خودداری کند. همچنین، ممکن است یک دوره پرهیز از فعالیت‌های ورزشی و انجام فعالیت‌های سنگین نیاز باشد.
 • مشاهده نتیجه نهایی جراحی قوز بینی شاید یک‌ سال به طول بیانجامد.

سوالات متداول

نتیجه گیری

جراحی قوز بینی با توجه به نتایج مثبتی که به دنبال دارد،  یکی از اعمال زیبایی رایج و پرطرفدار است. انجام  جراحی قوز بینی توسط پزشک ماهر و با تجربه موجب رفع مشکلات ظاهری و برآمدگی بینی با کمترین ریسک و عوارض می‌شود. همچنین لازم به ذکر است اطلاعات فوق به صورت کلی ارائه شده‌اند و بهتر است برای مشاوره دقیق تر و تصمیم گیری بهتر، با یک جراح متخصص مشورت کنید.

دکتر پژوا سلیمان زاده

دکتر پژوا سلیمان زاده

دکتر پژوا سلیمان زاده
دکتر پژوا سلیمان زاده دارای بورد تخصصی جراحی عمومی و دارای سابقه چندین ساله و درخشان در زمینه انجام جراحی های زیبایی شامل ابدومینوپلاستی، لیپوماتیک، رینوپلاستی و … هستند. جهت گرفتن وقت مشاوره با شماره ۰۲۱۸۸۷۷۵۴۱۰ تماس حاصل فرمایید.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط

پروتز سینه اشکی

پروتز سینه اشکی

پروتز سینه اشکی یک نوع پروتز سینه است که به شکل اشک طراحی شده و برای ترمیم و بازسازی سینه‌ها بعد از جراحی یا به دلیل...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *