۰۹۱۲-۹۳۳۰۲۵۲ - ۰۲۱-۸۸۷۷۵۴۱۰
تهران، ابتدای توانیر روبه روی بیمارستان دی ساختمان شماره ۴ طبقه اول واحد ۲
دکتر پژوا سلیمان زاده / جراحی زیبایی سینه / جراحی ماموپلاستی چگونه انجام می شود؟
مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

جراحی ماموپلاستی چگونه انجام می شود؟

امروزه یکی از عمل های جراحی زیبایی سینه، جراحی سینه (ماموپلاستی) می باشد. به عبارت دیگر به عمل کوچک کردن سینه ماموپلاستی گفته می شود. این عمل به منظور کاهش سایز سینه هایی که به شکل نامناسبی بزرگ هستند، انجام می شود. با انجام عمل ماموپلاستی علاوه بر رفع مشکلات ظاهری مشکلاتی که ممکن است در اثر افتادگی بیش از حد و بزرگی سینه ها در فرد ایجاد کند نیز برطرف می شود. جراحی ماموپلاستی که اغلب با هدف کوچک کردن سینه انجام می گیرد معمولا به مدت دو تا چهار ساعت زمان بر خواهد بود و می توان آن را زیر نظر پزشک متخصص در مراکز جراحی و یا بیمارستان انجام داد. این روش جراحی سینه می تواند سینه شما را به فرم مناسب تغییر بدهد تا با اندام شما هماهنگی لازم را داشته باشد.

دکتر پژوا سلیمان زاده دارای بورد جراحی عمومی پلاستیک، ترمیم و زیبایی با روش های نوینی و با استانداردهای بالا به انجام جراحی ماموپلاستی می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۲۲۷۷۰۵۸۲ و ۰۹۱۲۹۳۳۰۲۵۲ تماس گرفته و یا برای ارتباط با دکتر با اینستاگرام وی در ارتباط باشید.

 

جراحی سینه (ماموپلاستی)

روش های کوچک کردن سینه

به طور کلی روش های مختلفی برای کوچک کردن سینه وجود دارد که انتخاب صحیح آن بستگی به اندازه و حجم سینه دارد. همچنین روش های مختلفی برای کوچک کردن و بالا بردن سینه های افتاده وجود دارد که معمولا از تکنیک های لیفت عمودی، لیفت داخلی و لیفت با پدیکول تحتانی و گِرفت آزاد نوک سینه انجام می شود.

پدیکول فوقانی یکی دیگر از روش های جراحی کوچک کردن سینه می باشد که یک ظرافت خاصی در این تکنیک وجود دارد که معمولا ماندگاری بهتری نیز دارد. البته این روش محدودیت هایی هم دارد. به طور مثال اگر افتادگی زیاد سینه وجود داشته باشد نمی توان از این تکنیک استفاده کرد و برای بهتر شدن نتیجه می توان در کنار آن از روش های دیگری استفاده کرد به نام پروتزسازی با بافت سینه که طی این روش مقداری از بافت میانی سینه به صورت فلپ بالا برده می شود و قسمت بالای سینه پر می شود استفاده از این روش باعث می شود سینه ظاهر بهتری داشته باشد و ماندگاری بالاتری داشته باشد.

برش های جراحی سینه در عمل ماموپلاستی 

در جراحی ماموپلاستی برش ها بر روی سینه ایجاد می شود که جراح می تواند چربی، بافت غددی و پوست اضافی را بردارد. در صورتی که مقدار چربی ها در سینه زیاد باشد می توان به جای جراحی زیبایی سینه، چربی ها را با روش لیپوساکن از سینه خارج کرد. در این باره که برش ها چگونه زده می شود به وضعیت جسمانی فرد، ترکیب سینه، مقدار  آویزان و شل بودن سینه و محل قرار داشتن هاله سینه و بافتی که باید برداشته شود بستگی دارد همچنین در این امر نظریات بیمار و خواسته وی نیز مورد توجه قرار می گیرد. بعد از برداشتن نقاط اضافی قطر هاله کوچک می شود و به منشا خونرسانی قابل اطمینانی متصل می شود و به سمت بالا تغییر محل می دهد. در نهایت برش ها بسته می شود و پانسمان های لازم گذاشته می شود.

در بیشتر موارد برش هایی که در این جراحی ایجاد می شود بعد از عمل قابل مشاهده هستند و شما باید در این مورد آگاهی لازم را داشته باشید. انواع برش ها در زیر ذکر شده است:

 • برش دایره ای به دور هاله سینه
 • طراحی به صورت سوراخ کلید
 • طراحی لنگر شکل یا T معکوس

کاندیدای مناسب برای ماموپلاستی سینه

زمانی که سینه ها بزرگ می شود و حالت افتادگی پیدا می کند به علت ظاهر نازیبا و فشاری که بر روی ستون مهره ها گردن و پشت و کمر ایجاد می کند بیمار به فکر اصلاح و درمان آن می افتد. اگر سایز سینه نسیت به استاندارد جثه، قد و وزن یک خانم بیشتر باشد موجب بروز ناراحتی هایی در ناحیه مهره های گردن، شانه ها و مهره های پشت می شود و معمولا بیماران با شکایت درد شانه ها دست و گردن به پزشک مراجعه می کنند. پس از معاینه و ام آر آی و سی تی اسکن مشخص می شود از نظر مهره ها و اعصاب دست و گردن مشکل خاصی ندارند و معمولا این دردها ناشی از وزن بیش از اندازه سینه می باشد.

بیشتر بخوانید
زمان مناسب جراحی ترمیمی بینی

سن مناسب برای ماموپلاستی

به طور کلی خانم های بالای ۱۸ و عمدتا خانم هایی که زایمان داشته اند کاندیدای انجام جراحی ماموپلاستی هستند. اما اغلب دختر خانم هایی که از بزرگی زیاد سینه رنج می برند با استفاده از این تکنیک می توان ظاهر زیباتری برای سینه های آنها ایجاد کرد. از آنجایی که پس از این عمل توان شیردهی در خانم ها از بین می رود بنابراین بهتر است این عمل بعد از سنین ۴۰ سالگی به بعد و یا زمانی که خانم ها قصد بچه دار شدن ندارند، انجام شود.

دوره نقاهت عمل ماموپلاستی

این عمل معمولا با بیهوشی انجام می شود و بیمار همان روز مرخص می شود. دوره نقاهت این عمل حدودا یک هفته می باشد و بخیه ها جذبی می باشد و نیاز به کشیدن ندارد.

عوارض عمل ماموپلاستی     

 • در برخی از کسانی که هاله سینه برداشته می شود ممکن است بی حسی ایجاد شود که در برخی افراد این حس پس از مدتی باز می گردد.
 • درد و تورم و گاها بی حسی در ناحیه جراحی شده کاملا طبیعی می باشد و پس از پایان دوره نقاهت و معمولا طی یک هفته این درد و ناراحتی کاهش می باید. اما در صورت ایجاد درد و تورم های غیرعادی فورا باید با پزشک جراح تماس گرفته شود.
 • خط های جراحی که معمولا بر روی سینه در قسمت های هاله دور نوک پستان و خط های ایجاد شده به صورت عمودی و خطی که به صورت عرضی در ناحیه چین پستان ایجاد می شود به مرور زمان کم رنگ و نازک می شود. ولی اگر بیمار بتواند از لیزر بعد از جراحی سینه استفاده کند این خط ها کمرنگ تر خواهد شد.
جراحی ماموپلاستی

جراحی ماموپلاستی

مراقبت های بعد از جراحی کوچک کردن سینه

 • از بلند کردن اجسام سنگین خودداری شود.
 • برای بهبود زخم ها و جای برش می توان از کرم و پمادهای مخصوص استفاده کرد.
 • برای ثبات شکل و فرم ایجاد شده در سینه از خوابیدن بر روی آنها بعد از عمل تا چند ماه خودداری شود.
 • از همان روز اول و حتی در اتاق عمل بیمار حتما باید برای کاهش ورم سوتین بپوشد.

 

ماموپلاستی کاهشی چیست؟

ماموپلاستی کاهشی دهنده جراحی است که معمولا به منظور کاهش اندازه پستان ها انجام می شود. این جراحی قطعاً از عمل ماموپلاستی افزایشی محبوبیت بیشتری دارد. داشتن سینه هایی بزرگ دردسرساز است، از کمر درد گرفته تا مشکل خواب و اگر غده پستانی بیش از ۰،۵ کیلوگرم در سینه باشد، خطر ابتلا بیماری های سینه را افزایش خواهد داد. از نظر زیبایی، پستان بسیار بزرگ نیز جذابیت زیادی ندارد

چرا عمل ماموپلاستی کاهشی انجام می شود؟

هدف کلی از جراحی ماموپلاستی کاهشی، کاهش سایز و اندازه سینه است. بسیاری از خانم ها با پستان بزرگ، درجات مختلفی از پریشانی جسمی و روانی را تجربه می کنند، که اغلب شامل موارد زیر است:

 • درد در پستان ها، گردن، پشت یا شانه ها.
 • وضعیت بد بدن
 • ناتوانی در انجام ورزش
 • اعتماد به نفس پایین

فواید جراحی ماموپلاستی کاهشی

سالانه هزاران عمل ماموپلاستی در جهان انجام می شود و اکثر زنان از نتایج آن راضی هستند. مطالعات نشان داده که بسیاری از خانم هایی که تحت این جراحی قرار گرفته اند رضایت کافی از نتایج آن (از نظر اندازه، شکل، موقعیت قرار گیری نوک پستان و احساس در پستان) دارند.

به طور کلی ثابت شده است که کاهش اندازه پستان های بسیار بزرگ به کمک جراحی ماموپلاستی باعث بهبود عملکرد، افزایش کیفیت زندگی در خانم ها با پستان های بسیار حد بزرگ یا آویزان می شود.

قبل از عمل ماموپلاستی کاهشی

قبل از جراحی، حداقل باید یک جلسه مشاوره به جراح سینه داشته باشید. در این جلسه می توانید هر سوالی را که برای شما مبهم است از جراح بپرسید و برآورد دقیق یک مداخله اولیه را دریافت کنید.

نحوه جراحی ماموپلاستی کاهشی

در مرحله اول جراح بایک ماژیک روی پوست سینه شما علامت گذاری می کند تا بتواند در حین جراحی نقاط اضافه را از بین ببرد و یا اینکه آن ها را اصلاح کند. انجام علامت گذاری بسیار اهمیت دارد زیرا در حالت درازکش فرم سینه ها تغییر پیدا می کند.

برش در اطراف آرئول و به صورت قائم از ناحیه آرئول تا چین پوستی در زیر پستان ایجاد می شود. این عمل در از بین بردن قسمت های اضافی غدد شیری و پوست با تنظیم بیشتر برش است. در طول عمل، مقدار قابل توجهی از بافت ها از جمله مجاری غدد پستانی برداشته می شود. کرد.

بیشتر بخوانید
ورزش بعد از ماموپلاستی

جراحی ماموپلاستی با بیهوشی عمومی انجام می شود. مدت زمان جراحی  ۱.۳۰ تا ۲ ساعت به طول می انجامد و مدت زمان بستری در بیمارستان حدود ۱ الی ۲ روز می باشد.

قابل مشاهده بودن بخیه ها (یک جراح خوب کسی است که بخیه ها را بسیار دقیق و غیر قابل مشاهده بزند)، تغییر حساسیت آرئولا و عدم توانایی در شیردهی در اکثر موارد غیرممکن است.

عوارض جراحی ماموپلاستی کاهشی 

 • عفونت
 • هماتوم
 • نکروز
 • فرو رفتن یک بخشی از بافت سینه

بلافاصله بعد از جراحی ماموپلاستی کاهشی

 • اگر جراحی با بیهوشی عمومی انجام شده باشد معمولا تا چند ساعت بعد از بهوش آمدن احساس گیجی خواهید داشت.
 • پس از جراحی بر روی نواحی جراحی شده گاز، پانسمان، باندهای الاستیک و سوتین های مخصوص پس از جراحی قرار می گیرد.
 • در هر طرف سینه ها ممکن یک درن (لوله ای پلاستیکی جهت تخلیه خون، مایعات و ترشحات تجمع یافته ناشی از جراحی در زیر پوست) قرار داده می شود.

هفته اول پس از عمل ماموپلاستی کاهشی  

اطمینان حاصل کنید که در روزهای اول بعد از جراحی یکی از دوستان یا اعضای خانواده در انجام امور شخصی شما را همراهی و کمک خواهد کرد زیرا در این مدت قادر به بالا بردن دستان خود نخواهید بود.

جراح پلاستیک مورد نظر سلامتی شما را تا زمان ترخیص از بیمارستان تحت نظر دارد. اولین مشاوره یک هفته پس از جراحی انجام می شود. در طی این جلسه مشاوره جراح روند بهبودی بخیه ها و سلامتی کلی شما را ارزیابی می کنند. دومین جلسه یک ماه پس از عمل انجام می شود. در جلسه دوم مشاوره، اولین نتایج مورد ارزیابی قرار می گیرد.

دو هفته پس از جراحی ماموپلاستی

در این زمان سینه ها بسیار حساس خواهد بود. تورم و کبودی که در این مدت ایجاد شده بود به تدریج از بین می رود. ممکن است در محل جراحی احساس خارش و خشکی داشته باشید.

بعد از اینکه گاز و پانسمان برداشته شد، تا چند هفته آینده باید از سوتین های مخصوص بعد از جراحی بپوشید. این امر به کنترل تورم و نگه داشتن پستانها در یک راستای مناسب کمک می کند تا بافت با شکل مورد نظر مطابقت داشته باشد.

برای کاهش میزان تورم و درد، باید میزان مصرف سدیم را کاهش داده و میزان مصرف آب را افزایش دهید. این به دفع مایعات از بدن کمک می کند.

بهبودی بعد از جراحی ماموپلاستی کاهشی در بلند مدت

هر فردی ممکن است به طرز متفاوتی بعد از جراحی بهبود یابد به عنوان مثال، برخی از بیماران ممکن است حساسیت بیش از حد در منطقه جراحی شده را تجربه کنند. برخی از بیماران ممکن است پس از جراحی تا یک سال بی حسی در ناحیه را تجربه کنند و برخی از بیماران هستند که ممکن است هیچ یک از این احساسات را نداشته باشند.

همچنین چگونگی بهبودی افراد در کاهش اسکار و زخم نیز متفاوت می باشد. برخی از اسکارهای ناشی از جراحی ممکن است به مرور زمان کمرنگ شوند اما در بسیاری از موارد از بین نمی روند.

در خانم ها، سینه ها ممکن است در اولین چرخه قاعدگی بعد از عمل متورم و حساس شوند. یا به مدت مدت چند ماه پس از عمل، درد پراکنده در سینه را به خصوص در دوران قاعدگی تجربه کنند.

منابع:

https://dr-jl-durand.com/en/aesthetic-surgery-en/breast/reduction-mammoplasty

https://www.verywellhealth.com/breast-reduction-recovery-2709779

https://healthengine.com.au/info/breast-reduction-reduction-mammaplasty-or-mammoplasty

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
دکتر پژوا سلیمان زاده

دکتر پژوا سلیمان زاده

دکتر پژوا سلیمان زاده
دکتر پژوا سلیمان زاده دارای بورد تخصصی جراحی عمومی و دارای سابقه چندین ساله و درخشان در زمینه انجام جراحی های زیبایی شامل ابدومینوپلاستی، لیپوماتیک، رینوپلاستی و … هستند. جهت گرفتن وقت مشاوره با شماره ۰۲۱۸۸۷۷۵۴۱۰ تماش حاصل فرمایید.

آخرین دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط

لیفت و پروتز سینه همزمان

لیفت و پروتز سینه همزمان

لیفت و پروتز سینه همزمان یکی از اندام های جلوه گر خانم ها پستان آن ها است، سینه های خوش فرم و زیبا اندامی متناسب و...

لیفت و پروتز سینه همزمان

جراحی پروتز سینه

جراحی پروتز سینه مقدمه پروتز سینه از جمله انواع خدمات پزشکی است که با اهداف درمانی و زیبایی برای زنان زیادی انجام شده...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *