۰۹۱۲-۹۳۳۰۲۵۲ - 021-26420665
تهران، شریعتی- خیابان دستگردی (ظفر)- بعد از تبریزیان نرسیده به کازرون- روبه روی نان و شیرینی ظفر- پلاک 83 - طبقه 3- واحد 21
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

شکستگی بینی

شکستگی بینی

درمان شکستگی های بینی در دهه های اخیر به طور کلی تکامل یافته است. در حالیکه جراحی بسته شکستگی بینی در گذشته به دفعات انجام شده است و پس از آن نیاز به جراحی باز وجود داشته است، امروزه اغلب متخصصان جراح بینی با تجربه از همان ابتدای امر به جراحی باز برای شکستگی های بینی می پردازند. به این ترتیب نتایج به دست آمده بسیار قابل اطمینان تر می باشد. طیف گسترده آسیب ها و صدمات وارده به بینی و تیغه بینی به جراحی باز پاسخ مناسبی داده و مانع از انسداد بینی و کج شدن تیغه بینی می شود. این تکنیک در حال حاضر در درمان این نوع شکستگی ها به عنوان یک روش استاندارد شناخته شده است.

شکستگی بینی

علائم شکستگی بینی

تشخیص صحیح درجه و شدت نافرمی ها در ساختار بیرونی و درونی بینی  بستگی به علت و شدت آسیب دارد. آسیبی که در اثر مشت یا افتادن سبب شده باشد، احتمالاً از آسیب در نتیجه تصادف با موتور خفیف تر است و همچنین آسیب های وادره به صورت که در اطراف بینی نیز رخ داده است (مانند گردن، صورت و دور صورت) باید در نظر گرفته شود. مدت زمان پس از جراحی، شدت درد، انسداد بینی و لکه بینی همگی باید در نظر گرفته شوند.

عمل شکستگی بینی

معاینات فیزیکی شکستگی بینی و تیغه بینی نیازمند معاینه بصری (به وسیله نور) برای مشاهده خون مردگی و درجه نافرمی بینی می باشد. سپس میزان احساس در ساختار بیرونی بینی شامل قسمت استخوانی و غضروفی بینی باید سنجیده شده تا دررفتگی و میزان حساسیت و میزان حرکت بینی تشخیص داده شود.

معاینه داخلی طاق بینی به وسیله اسپکولوم و یک منبع نوری و همچنین در صورت امکان بهره گیری از اندوسکوپی به عنوان مکمل این روش، صورت می گیرد. سپس تکنیک درست جراحی بینی شکسته انتخاب می شود.

معاینات فیزیکی شکستگی بینی و تیغه بینی نیازمند معاینه بصری (به وسیله نور) برای مشاهده خون مردگی و درجه نافرمی بینی می باشد.

درمان شکستگی بینی

در درمان شکستگی بینی در رفته، در گذشته از جراحی بسته بهره گرفته می شد. اکنون نیز در بسیاری از آسیب های بسیار جزئی بینی می توان از این روش استفاده کرد. ولی در اکثر موارد که جراحی بسته کارآمد و صحیح نمی باشد، نباید هیچ تعللی برای انجام جراحی باز شود. همچنین زمان جراحی بسیار موثر است. جراحی بسته در ۱۰ روز اول بعد از جراحی می تواند کارآمد باشد. ولی بعد از این زمان، جراحی باز انجام می گیرد. در دوران نقاهت با مصرف آنتی بیوتیک ها از ایجاد عفونت جلوگیری می شود.

دکتر پژوا سلیمان زاده

دکتر پژوا سلیمان زاده

دکتر پژوا سلیمان زاده
دکتر پژوا سلیمان زاده دارای بورد تخصصی جراحی عمومی و دارای سابقه چندین ساله و درخشان در زمینه انجام جراحی های زیبایی شامل ابدومینوپلاستی، لیپوماتیک، رینوپلاستی و … هستند. جهت گرفتن وقت مشاوره با شماره ۰۲۱۸۸۷۷۵۴۱۰ تماس حاصل فرمایید.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

جراحی بینی طبیعی چگونه است؟

جراحی بینی طبیعی چگونه است؟

عمل زیبایی بینی یا رینوپلاستی یکی از راه های رفع ناهنجاری در بینی و هماهنگ کردن شکل ظاهری آن با سایر اجزاء صورت است....

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.