۰۹۱۲-۹۳۳۰۲۵۲ - 021-26420665
تهران، شریعتی- خیابان دستگردی (ظفر)- بعد از تبریزیان نرسیده به کازرون- روبه روی نان و شیرینی ظفر- پلاک 83 - طبقه 3- واحد 21
دکتر پژوا سلیمان زاده / جراحی زیبایی بینی / شکستگی بینی چگونه اتفاق می افتد؟
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

شکستگی بینی چگونه اتفاق می افتد؟

درمان شکستگی های بینی در دهه های اخیر به طور کلی تکامل یافته است. در حالیکه جراحی بسته شکستگی بینی در گذشته به دفعات انجام شده است و پس از آن نیاز به جراحی باز وجود داشته است، امروزه اغلب متخصصان جراح بینی با تجربه از همان ابتدای امر به جراحی باز برای شکستگی های بینی می پردازند. به این ترتیب نتایج به دست آمده بسیار قابل اطمینان تر می باشد. طیف گسترده آسیب ها و صدمات وارده به بینی و تیغه بینی به جراحی باز پاسخ مناسبی داده و مانع از انسداد بینی و کج شدن تیغه بینی می شود. این تکنیک در حال حاضر در درمان این نوع شکستگی ها به عنوان یک روش استاندارد شناخته شده است.

آناتومی بینی

بینی به طور کلی به سه قسمت تقسیم می شود. یک سوم بالایی شامل مجموعه ای از استخوان های بینی است. دو سوم پایین باقیمانده هر کدام از مجموعه ای از غضروف های جفتی تشکیل شده است. پل یا پشت بینی از استخوان های بینی و غضروف های میانی تشکیل شده است. یک سوم پایینی شامل یک جفت غضروف است که از کنار سوراخ های بینی به وسط کشیده شده است. اینها چیزی را تشکیل می دهند که نوک بینی یا برجسته ترین نقطه بینی نامیده می شود.

بینی چندین عملکرد مهم را انجام می دهد. این ناحیه با بیشترین مقاومت راه هوایی از دهان تا ریه ها در هنگام تنفس است، بنابراین هر گونه باریک شدن ممکن است باعث ناراحتی زیادی شود. این ممکن است به ویژه در مواقع افزایش تقاضای اکسیژن، مانند ورزش، قابل توجه باشد. بینی هوایی را که تنفس می کنیم گرم و مرطوب می کند تا تنفس راحت تر شود. بینی داخلی چندین جزء اصلی دارد – سپتوم بینی، شاخک ها و سینوس های پارانازال.

سپتوم بینی پارتیشن تقسیم کننده بین سمت چپ و راست بینی است. از غضروف در جلو و استخوان در عقب تشکیل شده است. پوشش هر دو طرف غضروف یا استخوان مخاطی است (پوشش داخلی صورتی رنگ کل بینی و سینوس ها). انحراف تیغه بینی صرفاً به تیغه ای اطلاق می شود که کاملاً صاف نیست.

هر طرف بینی دارای سه تورم بافتی به نام شاخک است. آنها از جلوی بینی تا پشت بینی گسترش می یابند و هنگام تنفس از طریق بینی هوا را گرم و مرطوب می کنند. شاخک تحتانی بزرگترین است و در صورت بزرگ شدن ممکن است باعث مشکل در تنفس از طریق بینی شود. عوامل زیادی ممکن است باعث تورم شوند مانند آلرژی. بیشتر سینوس‌ها به داخل بینی زیر شاخک میانی تخلیه می‌شوند، بنابراین این ناحیه از نظر عملکرد صحیح سینوس بسیار مهم است.

سینوس ها صرفاً محفظه های پر از هوا هستند که اطراف بینی را احاطه کرده و به داخل بینی تخلیه می شوند. سینوس‌های همه افراد از دوران نوزادی تا نوجوانی، تنوع بسیار زیادی دارند. جالب است که هیچ کس واقعاً نمی داند چرا سینوس ها وجود دارند. تئوری های مختلف عبارتند از سبک کردن وزن سر، عمل به عنوان یک بالشتک در صورت وجود هر گونه ضربه به صورت، و ایجاد طنین صدا.

علائم و نشانه های شکستگی بینی

تشخیص صحیح درجه و شدت نافرمی ها در ساختار بیرونی و درونی بینی  بستگی به علت و شدت آسیب دارد. آسیبی که در اثر مشت یا افتادن سبب شده باشد، احتمالاً از آسیب در نتیجه تصادف با موتور خفیف تر است و همچنین آسیب های وادره به صورت که در اطراف بینی نیز رخ داده است (مانند گردن، صورت و دور صورت) باید در نظر گرفته شود. مدت زمان پس از جراحی، شدت درد، انسداد بینی و لکه بینی همگی باید در نظر گرفته شوند.

اگر به بینی خود آسیب وارد کرده اید و کبودی یا حتی شکسته است، برخی از درمان ها برای کمک به کاهش بخشی از درد وجود دارد. این مهم است که بتوانید تشخیص دهید که بینی شما شکسته است یا بلافاصله پس از آسیب دیدگی متورم شده است. خونریزی بلافاصله پس از شکستگی بینی بسیار رایج است. اگر نوک بینی را بین دو انگشت فشار دهید و سر خود را با دهان باز به جلو ببرید، خونریزی کمتر خواهد شد. فشردن قسمت بالایی بینی در جلوگیری از خونریزی موثر نخواهد بود. به دنبال خونریزی، تورم آشکاری در پوست خارجی بینی وجود دارد و ممکن است انسداد بینی نیز باشد. این زمان برای قرار دادن یخ روی بینی است زیرا تورم بیشتر بینی را کاهش می دهد و درد ناشی از شکستگی را کاهش می دهد.

علائم کلی زیر می‌تواند نشانه‌های شکستگی بینی را نشان دهد:

  • بینی کج یا خمیده
  • تورم و یا درد در اطراف بینی
  • مسدود شدن تنفس از یک یا هر دو سوراخ بینی
  • خونریزی از بینی

به خاطر داشته باشید که تورم می تواند باعث شود بینی کج یا خمیده به نظر برسد. اینها علائمی هستند که می توانند به شما در تشخیص شکستگی یا عدم شکستگی بینی کمک کنند.

علل شکستگی بینی

شکستن بینی هرگز تجربه خوشایند نیست، اما بسیار پدیده شایعی است. اکثر شکستگی های بینی در سنین ۱۵ تا ۲۵ سالگی اتفاق می افتد. شکستن بینی در اثر ضربه مستقیم به بینی ایجاد می شود. ضربه مستقیم به بینی باعث شکستگی استخوان های بینی و همچنین سپتوم می شود.

رایج ترین روش های شکستگی بینی

  • آسیب ورزشی – یا برخورد سر یا آرنج به بینی
  • تفریحی – ضربه تصادفی ناشی از فعالیت هایی مانند جت اسکی یا اسب سواری
  • تصادفات اتومبیل
  • درگیری ها

درمان شکستگی بینی

در درمان شکستگی بینی در رفته، در گذشته از جراحی بسته بهره گرفته می شد. اکنون نیز در بسیاری از آسیب های بسیار جزئی بینی می توان از این روش استفاده کرد. ولی در اکثر موارد که جراحی بسته کارآمد و صحیح نمی باشد، نباید هیچ تعللی برای انجام جراحی باز شود. همچنین زمان جراحی بسیار موثر است. جراحی بسته در ۱۰ روز اول بعد از جراحی می تواند کارآمد باشد. ولی بعد از این زمان، جراحی باز انجام می گیرد. در دوران نقاهت با مصرف آنتی بیوتیک ها از ایجاد عفونت جلوگیری می شود.

ملاحظات کوتاه مدت پس از شکستگی بینی

بلافاصله پس از شکستگی بینی، ۲ نکته فوری وجود دارد، وجود احتمالی هماتوم سپتوم و هرگونه تغییر شکل زیبایی.

هماتوم سپتوم جایی است که خون در زیر مخاط (پوشش) سپتوم وجود دارد. این یک نگرانی است زیرا می تواند باعث مرگ سپتوم به دلیل کمبود خون شود. هماتوم سپتوم فقط باید توسط جراح گوش و حلق و بینی درمان شود. زیرا برای رد این وضعیت نیاز به استفاده از تجهیزات تخصصی دارد. اگر هماتوم تیغه بینی دارید، دکتر سلیمان زاده به شدت توصیه می کند که باید عمل کنید زیرا خطر ترک آن بسیار زیاد است.

تغییر شکل زیبایی ناشی از شکستگی بینی بسیار شایع است. اگر احساس می کنید در ظاهر بینی شما تغییری ایجاد شده است، باید طی ۱۰ روز پس از آسیب به پزشک مراجعه کنید. فوریت این قرار ملاقات به این دلیل است که زمان محدودی برای تغییر موقعیت بینی به موقعیت خط وسط تر وجود دارد.

ملاحظات بلند مدت پس از شکستگی بینی

هنگامی که تورم بینی کاهش یافته و چند ماه از شکستگی می گذرد، ملاحظات دیگری وجود دارد – انسداد بینی و هرگونه تغییر شکل زیبایی.

انسداد بینی ناشی از شکستگی بینی بسیار شایع است. در ابتدا ممکن است بینی بسیار مسدود شود، اما با گذشت زمان ممکن است کاهش یابد. با این حال، اگر انسداد بینی ادامه یابد، ممکن است نیاز به انجام سپتوپلاستی و توربینوپلاستی یا رینوپلاستی عملکردی برای اصلاح انسداد بینی داشته باشید.

تغییر شکل صورت بعد از شکستن بینی می تواند قابل توجه باشد و ممکن است بخواهید آن را اصلاح کنید. اگر می‌خواهید آن را اصلاح کنید، پزشک انجام یک جراحی زیبایی بینی را توصیه می‌کند تا نگرانی‌های زیبایی در رابطه با بینی و همچنین مشکلات عملکردی شما را برطرف می‌کند.

عمل شکستگی بینی

معاینات فیزیکی شکستگی بینی و تیغه بینی نیازمند معاینه بصری (به وسیله نور) برای مشاهده خون مردگی و درجه نافرمی بینی می باشد. سپس میزان احساس در ساختار بیرونی بینی شامل قسمت استخوانی و غضروفی بینی باید سنجیده شده تا دررفتگی و میزان حساسیت و میزان حرکت بینی تشخیص داده شود.

معاینه داخلی طاق بینی به وسیله اسپکولوم و یک منبع نوری و همچنین در صورت امکان بهره گیری از اندوسکوپی به عنوان مکمل این روش، صورت می گیرد. سپس تکنیک درست جراحی بینی شکسته انتخاب می شود.

معاینات فیزیکی شکستگی بینی و تیغه بینی نیازمند معاینه بصری (به وسیله نور) برای مشاهده خون مردگی و درجه نافرمی بینی می باشد.

آیا برای پس از شکستگی بینی حتما باید به پزشک مراجعه کرد؟

مهم است که در اسرع وقت پس از وقوع آسیب به پزشک مراجعه کنید. هماتوم تیغه بینی یک اورژانس پزشکی است که در آن جمع آوری خون به تیغه بینی فشار وارد می کند. این می تواند باعث عفونت شود که می تواند غضروف را فرسایش دهد و بینی را کج کند.

بهتر است ابتدا به یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید زیرا می تواند به طور همزمان این بیماری را تشخیص داده و درمان کند. تشخیص معمولاً با معاینه فیزیکی انجام می شود و به ندرت نیاز به عکس برداری با اشعه ایکس است. پزشکان اورژانس ممکن است به شما بگویند که برای دریافت نظر متخصص بیش از ۲ هفته صبر کنید. انتظار با شکستگی واقعی بینی ممکن است به نفع شما نباشد. بهترین زمان برای ارزیابی شکستگی بینی در ۲۴ ساعت اول یا پس از کاهش تورم در روز ۳ یا ۴ است.

دکتر پژوا سلیمان زاده

دکتر پژوا سلیمان زاده

دکتر پژوا سلیمان زاده
دکتر پژوا سلیمان زاده دارای بورد تخصصی جراحی عمومی و دارای سابقه چندین ساله و درخشان در زمینه انجام جراحی های زیبایی شامل ابدومینوپلاستی، لیپوماتیک، رینوپلاستی و … هستند. جهت گرفتن وقت مشاوره با شماره ۰۲۱۸۸۷۷۵۴۱۰ تماس حاصل فرمایید.

برچسب ها:

آخرین دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *