۰۹۱۲-۹۳۳۰۲۵۲ - ۰۲۱-۸۸۷۷۵۴۱۰
تهران، ابتدای توانیر روبه روی بیمارستان دی ساختمان شماره ۴ طبقه اول واحد ۲
مدت زمان مطالعه ۱۲ دقیقه

پروتز سینه

پروتز سینه چیست

جراحی پروتز سینه که به منظور زیبایی و فرم دهی برای سینه هایی با بافت کوچک و کمی افتاده مورد استفاده قرار می گیرد ، جزو اعمال زیبایی است که امروزه طرفداران بسیاری را به خود جلب نموده است .

 

همانطور که بیان شد ،بزرگ کردن سینه یکی از شایعترین عمل های زیبایی در بانوان بوده و رایج ترین عمل زیبایی انجام شده در آمریکا می باشد. این جراحی بسیار آسان و بدون درد سر است ، البته دوره ی نقاهت و شکاف جراحی را می طلبد ولی نتیجه ی آن داشتن یک سینه ی زیبا و خوش فرم خواهد بود ، که جهت اصلاح حجم پایین سینه ,اصلاح ناهنجاری رشد مادرزادی سینه و اصلاح اختلاف تفاوت حجم سینه ها و اصلاح اختلاف حجم یا صدمات ناشی از عمل سرطان سینه و تروماری سینه استفاده می شود.

جراحی پروتز سینه

برای قرار دادن پروتز درون سینه نیاز به ایجاد شکاف در زیر سینه ، دور هاله سینه ، یا شکاف در زیر بغل داریم ، انتخاب نوع شکاف به عهده ی جراح می باشد اما معمول ترین روش ، شکاف زیر سینه می باشد .

انواع پروتزسینه

پروتز انواع مختلفی دارد و با توجه به نیاز بیمار و پیشنهاد جراح مورد استفاده قرار می گیرد ، در حال حاضر ۲ نوع پروتز وجود دارد که شامل نوع سلیکونی و نوع آب نمکی می باشد که برای موارد زیبایی اکثرا از نوع سلیکونی استفاده می شود.

پروتز های سیلیکونی

این نوع پروتز های سیلیکونی خود به ۳ شکل گرد , آناتومیک یا قطره اشکی و مخروطی شکل وجود دارد.

انتخاب فرم پروتز در نتیجه ی بعد از جراحی تاثیر به سزایی خواهد گذاشت و البته فرم سینه با توجه به فرم کلی قفسه سینه و آناتومی بدن مشخص می شود .

پروتزهای سینه را معمولا می توان در زیر عضلات و قسمتی زیر غده سینه قرار داد. که در معاینه توسط پزشک به بیمار محل مناسب قرار دادن پروتز اطلاع داده می شود.

 

تعبیه ی پروتز سینه باعث افزایش اعتماد به نفس قابل توجهی در افراد می شود.

البته بیشتر از پروتز های ژله ای استفاده می شود، این نوع پروتز ها پوششی سیلیکونی دارند ( سیلیکون ماده ای است که در طبیعت یافت می شود و از ترکیب عناصری چون کربن ، هیدروژن و اکسیژن ایجاد می شود).

 

سیلیکون ها قبل از اینکه در سینه قرار بگیرند توسط ژل سیلیکون پر می شوند.

پروتز سینه

 

به طور کلی دو نوع پروتز سینه وجود دارد

 • پروتز ها ی آب نمکی یا saline
 • پروتز های سیلیکون یاsilicon

 

البته استفاده از پروتز های سیلیکونی بیشتر مورد توجه می باشد .

 

پروتز های سیلیکونی نیز دو نوع دارند

 

۱- گرد round

 

۲- قطره اشکی یا. Anatomical

 

معمولا پروتز های سلیکونی از ژل تشکیل شده اند و در اثر پارگی شکل خود را از دست نمی دهند .

 

آیا پروتز ها با بدن سازگار هستند؟

ترکیب سیلیکون با بدن بسیار سازگار است و هیچ گونه عوارضی برای وی در برنخواهد داشت.

البته این ژل سیلیکونی که در سینه قرار می گیرد بسته به انتخاب فرد بزرگ و یا کوچک خواهد بود.

سایز سینه ها بعد از جراحی به سایز سیلیکون ها بستگی دارد.

آیا پروتز سینه عوارضی دارد ؟

خیر، پروتز ها هیچ گونه عارضه ای نخواهند داشت و البته در صورت تخریب در بدن خطری برای فرد نخواهد داشت و تنها اقدامی که لازم است تا انجام بشود، تعویض پروتز در سینه می باشد .

پروتز سینه برای چه افرادی توصیه می شود ؟

به طور کلی تمامی افراد می توانند این جراحی زیبایی را انجام دهند ، زیرا پروتز بافت بسیار نزدیکی به سینه دارد و فرم بسیار ایده آلی به بدن خواهد داد ، علاوه افتاگی های سطحی را اصلاح می نماید و البته در بسیاری از افراد ایجاد جذابیت و اعتماد به نفس می کند . اما در حالت کلی جراحی پروتز سینه برای افراد زیر مناسب تر می باشد:

خانم هایی که از سایز و شکل سینه خود راضی نیستند.

زنانی که به طور مادرزادی دچار فقدان یا دفورمیتی سینه خود می باشند.

خانم هایی که می خواهند به فرم اولیه سینه خود برگردند مثلا بعد از زایمان.

زنانی که می خواهند عدم تقارن سینه های خود را اصلاح کنند.

افرادی که بعد از جراحی های پستان به علت سرطان پستان بافت سینه ی آنها برداشته شده است و اکنون کاندید جراحی پروتز سینه هستند .

بیشتر بخوانید
ورزش بعد از ماموپلاستی

آیا بعد از پروتز امکان شیردهی وجود دارد ؟

بله ، پروتز های سینه به هیچ عنوان باعث مسدود شدن غدد شیری نخواهند شد و البته به هیچ عنوان مانعی برای شیردهی بعد از زایمان نمی شود.

بیهوشی در پروتز سینه

روش بیهوشی برای این جراحی بیهوشی عمومی می باشد و بعد از جراحی نیازی به بستری در بیمارستان نیست و فرد بعد از ریکاوری می تواند به منزل بازگردد .

بخیه ها در پروتز سینه

بخیه های پروتز سینه معمولا قابل جذب بوده و نیازی به کشیدن ندارند و بعد از جذب بخیه ها حدود دو هفته بعد از جراحی نیاز به استفاده از پمادهای ترمیم کننده برای محو شدن شکاف کوچک جراحی دارید .

جراحی زیبایی سینه

 

انتخاب جراح برای پروتز سینه

قبل از هر اقدامی در انتخاب جراح دقت داشته باشید ، یک جراح متبحر و با تجربه در این زمینه با ایجاد کوچکترین شکاف در زیر سینه پروتز را در سینه قرار می دهد و بعد از جراحی نیز دقت کافی در بخیه های جراحی را مد نظر خواهد داد ، دقت داشته باشید که جراحی پروتز سینه بسیار حساس و نیاز به تجربه و تبحر جراح دارد ،برای اطمینان کردن به جراح نمونه کارهای قبلی وی را بررسی نمایید و از ایشان مشاوره های لازم را دریافت نمایید.همچنین می توانید نظر بیماران قبلی را در رابطه با نوع جراحی در نظر بگیرید و جویا شوید که چه اقداماتی را قبل و بعد از جراحی باید انجام دهید.

برش ها در جراحی پروتز سینه

در حالت کلی برش ها در جراحی پروتز سینه ممکن است به سه روش انجام بگیرد. برش های در زیر سینه  که بر روی چین پوست انجام می گیرد و به هیچ عنوان دیده نخواهد شد.برش های در زیر بغل که کمتر از از روش های دیگر انجام می شود و برش دیگر در نزدیکی نوک سینه انجام می شود که در این حالت برش ها دیده خواهند شد و شاید در شیر دهی در آینده اختلال به وجود بیاورد .

اما امروزه بیشتر جراحان از برش های در زیر سینه استفاده می کنند زیرا نتیجه مطلوب تری به دست خواهد آمد.

پروتز سینه و شیر دهی

یکی از سوالاتی که اغلب افراد می پرسند اینست که بعد از پروتز سینه فرد برای شیردهی مشکلی پیش می آید؟ در جواب به این سوال باید گفت که از لحاظ علمی و پزشکی پروتز سینه مشکلی در شیردهی بانوان ایجاد نمی کند و خطری برای او ایجاد نمی کند. طبق تحقیقاتی که اخیرا بر روی دو دسته از خانم هایی که جراحی پروتز سینه کرده اند و آنهایی که این عمل را انجام نداده اند نتایج حاکی از آن می باشد که میزان سیلیکون موجود در سینه برای شیردهی در زنانی که پروتز سینه کرده اند بیشتر از زنانی است که عمل نکرده اند. بنابراین پروتز سینه نه تنها آسیبی به مادر وارد نمیکند بلکه باعث ازدیاد شیردهی در مادران می شود.

سن مناسب جراحی پروتز سینه

با توجه به هدف جراحی پروتز سینه سن شروع این جراحی متفاوت می باشد . برای خانم هایی که برای ترمیم و بازسازی سینه از این جراحی استفاده می کنند محدودیت سنی ندارد و در هر سنی می توانند پروتز سینه انجام دهند. در صورتی که جراحی با هدف زیبایی انجام شود برای افراد بالای ۲۲ سال امکان پذیر می باشد.

موارد کاربرد پروتز سینه

 1. بزرگ کردن اندازه سینه
 2. قرینه سازی سینه در افرادی که دارای ناهنجاری مادرزادی سینه هستند. در این افراد اندازه ی سینه ها با هم برابر نیست .
 3. کوچک کردن سایز سینه برای افرادی که در اثر عواملی مانند شیردهی یا کم کردن وزن سینه های آنها بزرگ شده است.
 4. ترمیم و بازسازی سینه در افرادی که جراحی درمانی مانند سرطان سینه یا تروما انجام داده اند.

انتخاب سایز پروتز سینه

بیمار قبل از جراحی پروتز سینه می تواند درباره انتخاب سایز سینه با جراح خود مشورت کند. پزشک بررسی هایی که بر روی سینه بیمار می کند و با توجه به شرایط او اندازه پروتز سینه را انتخاب می کند. در این انتخاب عواملی به شرح ذیل موثر می باشد:

 1. اندازه ابعاد سینه
 2. نوع ضخامت بافت نرم سینه
 3. سایر اعضای بدن که بر روی سینه تاثیر گدار می باشد مانند سن ، قد، وزن، عرض شانه، قفسه سینه، لگن و باسن
 4. انتظارات بیمار

مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه

بلافاصله بعد از جراحی پروتز سینه  درباره مراقبت های سینه و رسیدگی به آنها توصیه ها و آموزش های لازم داده می شود.در ابتدا شما احساس گیجی می کنید که بعد از بیست و چهار ساعت برطرف خواهد شد .

بیشتر بخوانید
بهترین جراح لیفت سینه در تهران

برای اینکه از لخته شدن خون جلوگیری شود بهتر است که از همان روز اول پیاده روی سبک داشته باشید.

در روز های اول دخانیات مصرف کنید و همچنین فعالیت های سنگین نداشته باشید.

در روز های اول رژیم غذایی مایع داشته باشید  و مصرف نمک را محدود کنید.

بعد از گذشت ۲ روز شما می توانید به حمام بروید و زخم ها را به آرامی بشویید تا از ایجاد عفونت جلوگیری شود.

تا زمانی که تواناییی حرکت در قسمت بازو و یا دست را به دست نیاورده اید از رانندگی پرهیز کنید .

شما بعد از گذشت یک ماه می توانید ورزش کنید و محدودیت آنچنانی ندارید.

ممکن است در برخی از افراد دردهای پراکنده در هر دو سینه ایجاد شود که طبیعی بوده اما اگر این دردها شدید باشد حتما باید به پزشک خود مراجعه کنید.

ورزش بعد ازعمل پروتز سینه

یکی از روش های بزرگ و حجیم کردن بافت سینه پروتز سینه است که با عمل پروتز سینه می توان شکل وفرم زیبایی را در سینه ها ایجاد کرد.بعد از عمل بهتر است که در دوهفته اول از فعالیت هایی شدیدی که باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون می شوند پرهیز کنید ، زیرا که افزایش فشارخون باعث افزایش تورم و همراه با خونریزی می شود.اگر بدنتان توانایی فعالیت بعد از عمل را ندارد اصلا هیچ اقدامی نکنید.ولی پیاده روی آرام و دوچرخه سواری مشکلی ایجاد نمی کند،زیرا به عضلات اکسیژن رسانی می کند این عمل در روند بهبود موثر است.به هیچ وجه بعد از پروتز سینه نباید دخانیات ویا الکل بنوشید. پس از جراحی پروتز سینه برای تسکین درد و جلوگیری از غفونت باید از داروهای تجویز شده توسط جراح استفاده نمایند. پرهیز از مصرف آسپرین مگر با نظر پزشک معالج.خوردن اناناس تازه در روند بهبود موثر است.به مدت دو هفته از خوردن نمک اجتناب کند.برای اجتناب از درد از کمپرس آب یخ استفاده کنید.
در مواردیکه پروتز در زیر عضله قرار داده شده باشد،بهتر است که حرکات بالای تنه و بازو ها و شانه ها را برای ۳تا ۴ هفته محدود کنید تا روند ترمیم در فضای پروتز به خوبی تکمیل شود.
ورزش های سنگینی مثل فوتبال و کشتی در آقایان وبدنسازی وایروبیک در بانوان که احنمال ضربه وجود داردوهمچنین از برداشتن وسایل سنگین باید برای ۶هفته اول بعد از عمل پرهیز کنید.اما بعد از یک ماه می توانید به سالن ورزشی خود بازگردید ولی با تجویز پزشک جراح خود اقدام کنید.

انواع پروتز سینه از نظر شکل

پروتز ها از نظر شکل ظاهری دارای دو نوع می باشد :

 1. گرد

زنانی برای شکل گرد پروتز سینه مناسب هستند که دارای بافت سینه ای با نسج کمتری هستند .

 1. اشکی

در صورتی که می خواهید سینه دارای شکلی باشد که کمی افتاده و طبیعی باشد از این نوع پروتز استفاده کنید .

محل قرار گیری پروتز سینه

 1. ساب ففاشیال که در قسمت لایه زیرین عضله سینه برای خانم هایی که دچار افتادگی سینه هستند استفاده می شود.
 2. روی عضله و زیر بافت سینه
 3. زیر عضله و بافت سینه

انواع برش در پروتز سینه

 1. برش اطراف سینه که بندرت در دنیا استفاده می شود و در کشور ما از این برش استفاده نمی شود.
 2. برش چین زیر سینه که برای زنان در سنین پایین ( ۱۸- ۲۰ سال ) استفاده می شود .
 3. برش در زیر بغل که به دلیل ایجاد اسکار بعد از جراحی و امکان نامتقارن بودن سینه ها بندرت استفاده می شود.
 4. برش در اطراف هاله سینه که در مواری که همزمان با لیفت سینه استفاده می شود کاربرد دارد .

سن انجام پروتز سینه

برای انجام پروتز سینه باید رشد سینه ها کامل شده باشد که سن معمول آن ۱۸ سال به بالاست . در حالت کلی محدودیتی برای این جراحی نیست .

پروتز سینه را می توان بعد از زایمان انجام داد ؟

پروتز سینه در صورتی که در محل مناسب برش زده شود هیچ مشکلی برای فرد ایجاد نمی کند . اینکه قبل از بارداری یا بعد از زایمان اقدام به این جراحی شود به انتخاب فرد بستگی دارد . ولی در صورتی که قصد بچه دار شدن دارید حتما به جراح پلاستیک اطلاع دهید . جراح در صورت اطلاع برشی در زیر سینه می زند که به غدهای شیردهی ( اطراف نیپل) آسیب وارد نکند . در حالت کلی پروتز مانعی در شیردهی و تغذیه کودک اجاد نمی کند .

پروتز سینه مانعی در ماموگرافی می باشد ؟

ماموگرافی یک روش تشخیص و غربالگری سرطان سینه می باشد که معمولا به همه زنان انجام ان توصیه می شود . افرادی که پروتز سینه دارند تشخیص و بررسی توسط ماموگرافی مشکل تر می باشد . البته افرادی که پروتز با برش در عضلات زیر سینه قرار گرفته اند نسبت به افرادی که برش در روی عضلات قرار گرفته اند تداخل کمتری ایجاد می کند. بهتر است قبل از انجام این روش حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.

بیشتر بخوانید
دوره نقاهت بعد از لیفت سینه

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

 

فیلم پروتز سینه

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
دکتر پژوا سلیمان زاده

دکتر پژوا سلیمان زاده

دکتر پژوا سلیمان زاده
دکتر پژوا سلیمان زاده دارای بورد تخصصی جراحی عمومی و دارای سابقه چندین ساله و درخشان در زمینه انجام جراحی های زیبایی شامل ابدومینوپلاستی، لیپوماتیک، رینوپلاستی و … هستند. جهت گرفتن وقت مشاوره با شماره ۰۲۱۸۸۷۷۵۴۱۰ تماش حاصل فرمایید.

آخرین دیدگاه‌ها

مقالات مرتبط

لیفت و پروتز سینه همزمان

لیفت و پروتز سینه همزمان

لیفت و پروتز سینه همزمان یکی از اندام های جلوه گر خانم ها پستان آن ها است، سینه های خوش فرم و زیبا اندامی متناسب و...

لیفت و پروتز سینه همزمان

جراحی پروتز سینه

جراحی پروتز سینه مقدمه پروتز سینه از جمله انواع خدمات پزشکی است که با اهداف درمانی و زیبایی برای زنان زیادی انجام شده...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *