۰۹۱۲-۹۳۳۰۲۵۲ - 021-26420665
تهران، شریعتی- خیابان دستگردی (ظفر)- بعد از تبریزیان نرسیده به کازرون- روبه روی نان و شیرینی ظفر- پلاک 83 - طبقه 3- واحد 21
دکتر پژوا سلیمان زاده / جراحی زیبایی شکم / جراحی ابدومینوپلاستی چگونه انجام می شود؟
مدت زمان مطالعه ۲۳ دقیقه

جراحی ابدومینوپلاستی چگونه انجام می شود؟

افزایش سن، بارداری و افزایش وزن یا کاهش قابل توجه وزن ویژگی های ارثی همگی روی فرم شما تأثیر می گذارند و باعث افتادگی پوست، ترک های پوستی و رسوب چربی در ناحیه شکم شوند، به خصوص دور کمر و باسن. شلی پوست و چربی های سرسخت باعث سنگینی شکم و باسن می شود که پوشیدن لباس های مورد نظر را دشوار می کند و همچنین کمردرد را افزایش می دهد. این مشکلات حتی ممکن است با وجود یک رژیم غذایی و ورزش از بین نخواهد رفت و موجب می شود شکم با بدن نامتناسب به نظر برسد. در بسیاری از موارد، شل شدن شکم نه تنها به دلیل چربی است، بلکه به دلیل خاصیت ارتجاعی ضعیف پوست و کشیده شدن عضلات داخلی است که مسئول زیباتر نشان دادن ظاهر شکم است.

اغلب جراحان پلاستیک کشورمان و سایر نقاط جهان در ابدومینوپلاستی یا “شکم تاک” مهارت بالایی دارند. ابدومینوپلاستی یک روش سرپایی برای از بین بردن چربی و پوست اضافی و ایجاد شکمی سفت تر و باریک تر می باشد. در طول این عمل، جراح چربی و پوست اضافی را از ناحیه برداشته و عضلات ضعیف یا جدا شده شکم را سفت می کند. سپس پوست روی ناف کشیده می‌شود تا شکمی صاف‌تر و کمر باریک‌تر نشان داده شود.

یک جراحی کمتر تهاجمی تر، ابدومینوپلاستی جزئی یا “مینی تامی تاک” است. این روش برای بیمارانی که رسوبات چربی محدود به زیر ناف دارند ایده آل است.

آیا با روش نوین و موثر ابدومینوپلاستی که برای از بین بردن چربی و پوست اضافه شکم صورت می گیرد، آشنایی دارید؟ آیا از تفاوت لیپوماتیک با ابدومینوپلاستی اطلاع دارید؟ تلاش های اولیه برای اصلاح بد شکلی ها در ناحیه ی شکم به ایجاد برش های جراحی خلاصه می شد و توجه حداقلی به ایجاد اسکار و جای بخیه بعد از جراحی صورت می گرفت. این روش یکی از روش های ابتدایی برای تخلیه بافت زیر جلدی پوست و برداشتن پوست اضافی بوده است. این جراحی برای افرادی که در شرایط بسیار حادی قرار داشتند انجام می شد.

در گذشته به دلیل احتمال ابتلا به عفونت و خطرات مرتبط با بی هوشی، این جراحی تنها زمانی انجام می شد که نیازی مبرم و ضرورت لازم برای انجام جراحی وجود می داشت. همچنین همواره بعد از این نوع جراحی ها،  نیاز به بازسازی ناحیه شکمی بعد از تخلیه چربی ها وجود داشته است. با گذشت زمان و پیش رفت علم در زمینه جراحی پلاستیک و بازسازی، روشی جدید با نام ابدومینوپلاستی به وجود آمده که به جای جراحی دو بعدی، جراحی را به صورت سه بعدی انجام می دهد.

آناتومی و فیزیولوژی بدن

چربی در ناحیه تنه به مناطق مجزا جدا می شود. توسط فاسیای اسکارپا به لایه های سطحی و عمیق تقسیم می شود. خون رسانی پوست و چربی این ناحیه از شاخه های سوراخ دار عروق اپی گاستر فوقانی و تحتانی تامین می شود. نواحی لنگر فاشیال مانند ستون فقرات ایلیاک فوقانی قدامی (ASIS) و ناف وجود دارد که از پوست شکم حمایت ساختاری می کنند. نواحی چسبندگی اینگوینال و مونس پوبیس مهمترین آنها هستند زیرا یکپارچگی ساختاری را پس از ابدومینوپلاستی حفظ می کنند.

دلیل انجام جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی)

دلایل برای انجام عمل ابدومینوپلاستی بسیار زیاد است، از جمله مردان و زنانی که مایل به بهبود زیبایی شکم هستند. زنانی که پوست و دیواره شکمی آنها به دنبال حاملگی های متعدد، یا چاقی، شلی قابل توجهی دارد. بیماران با BMI پایین تر نتایج بهتری دارند و بیماران مبتلا به دیابت شیرین (DM) ممکن است بیشتر مستعد عوارض باشند. بیمارانی که چربی کم یا بدون شلی دیواره شکم دارند، کاندیدای مناسب برای لیپوساکشن به تنهایی هستند. بیماران با حداقل تا متوسط ​​چربی زیر جلدی و شلی دیواره شکم حداقل تا متوسط ​​که عمدتاً در ناحیه زیر ناف قرار دارد، کاندیدای “مینی ابدومینوپلاستی” هستند. بیمارانی که شلی بیش از حد پوست، چربی و ضعف دیواره شکمی دارند، کاندیدای ایده آل برای ابدومینوپلاستی کامل هستند.

قبل از جراحی ابدومینوپلاستی

 • توصیه می شود در صورت لزوم قبل از جراحی وزن خود را کاهش دهید.
 • بهبود ایمنی و نتیجه زمانی که نزدیک به وزن ایده آل بدن است.
 • ضروری است حداقل ۳ هفته قبل از جراحی و تا زمانی که زخم ها به طور کامل بهبود یابند یا حداقل ۲ هفته پس از آن، سیگار را ترک کنید.
 • از مسکن های نوع آسپرین/ایبوپروفن به مدت ۳ هفته قبل و بعد از عمل خودداری کنید.
 • اندیکاسیون ها و موارد منع ابدومینوپلاستی را مرور کنید.
 • نحوه انجام ابدومینوپلاستی را بدانید.
 • ملاحظات مدیریت پس از عمل را برای بیمارانی که تحت ابدومینوپلاستی قرار گرفته اند، شرح دهید.
 • توضیح دهید که چرا یک تیم بین حرفه ای که رویکردی یکپارچه برای مراقبت های بعد از عمل ارائه می دهد، می تواند به بیماران در دستیابی به بهترین نتایج ممکن کمک کند.

آماده سازی بیمار قبل از ابدومینوپلاستی

سلامت پزشکی بیمار باید قبل از جراحی بهبود پیدا کند. مجوزهای پزشکی مناسب باید از قبل برای شناسایی هر گونه بیماری زمینه ای که بیمار را از انجام این عمل باز می دارد، اخذ شود و باید با تاریخچه پزشکی هر بیمار تنظیم شود. برای کاهش آلودگی فلور پوست زخم باید در دوره قبل از عمل آنتی بیوتیک های مناسب داده شود.

مشاوره قبل از عمل ابدومینوپلاستی با جراح پلاستیک

ابدومینوپلاستی به روشی محبوب برای کمک به بیماران برای برداشتن بافت اضافی شکم پس از کاهش وزن قابل توجه یا به عنوان یک روش کمکی تبدیل شده است اولین قدم برای رسیدن به اندام مورد نظرتان، مراجعه به یک مشاوره با جراحان پلاستیک با تجربه است. این جلسه مشاوره به بررسی اندیکاسیون ها و موارد منع ابدومینوپلاستی، جزئیات این روش، و بررسی مراقبت ها و عوارض بعد از عمل می پردازد.

هنگامی که مشاوره توسط جراحان مجرب بر روی بیمارانی که به درستی انتخاب شده اند انجام شود، اکثر بیماران از نتایج پس از ابدومینوپلاستی راضی می مانند. با این حال، آموزش دادن به بیماران در مورد تغییرات در شیوه زندگی برای جلوگیری از تجمع مجدد چربی در ناحیه کمر حیاتی است.

بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

پس از عمل، مهم است که بیمار به مدت ۲ هفته در وضعیت خمیده (نیمه فاولر) بماند. این موقعیت به جلوگیری از فشار زیاد بر روی برش و کاهش خطر تشکیل اسکار هیپرتروفیک کمک می کند. لیپکتومی کمربند را می توان در بیمارانی با چربی قابل توجه پهلو، باسن و ران در نظر گرفت. این یک لیپکتومی محیطی است که می تواند مزایای لیفت ران و باسن را به ابدومینوپلاستی اضافه کند. درن‌های ساکشن بسته و آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی بنا به صلاحدید جراح استفاده می‌شوند.

چه انتظاراتی می توان بعد از عمل ابدومینوپلاستی داشت؟

 • وضعیت بدن: پوست شکم سفت می شود و معمولاً نمی توانید برای چند روز صاف بایستید.
 • گن مخصوص: به مدت ۳ هفته بعد از عمل در روز و شب و سپس ۳ هفته در طول روز پوشیده شود. این به حمایت از پوست شکم و کاهش تورم بعد از عمل کمک می کند.
 • ورزش: به مدت ۶ هفته از انجام ورزش های شدید، از جمله بلند کردن کیسه های خرید سنگین و غیره خودداری کنید. ۴ هفته پس از جراحی ورزش های متوسط ​​مانند پیاده روی یا شنا توصیه می شود.
 • دوش گرفتن: دوش گرفتن فقط در خانه و به صورت روزانه مجاز است.
 • مراقبت از جای زخم: نوار  پانسمان را به مدت ۳ ماه در امتداد جای زخم قرار دهید تا از کشش جلوگیری کرده و نرم شدن جای زخم را تسریع کنید. بعد از این مدت می توان از کرم های ویتامینE  استفاده کرد.
 • درد: ناراحتی متوسط ​​مورد انتظار است.
 • کبودی: نادر است، ممکن است ۲ تا ۳ هفته طول بکشد. از مصرف آسپرین/ایبوپروفن خودداری کنید.

مشکلات و خطرات بالقوه عمل ابدومینوپلاستی

 • زخم: گاهی اوقات، عفونت خفیف. به ندرت، عفونت های جدی که نیاز به آنتی بیوتیک دارند (خطر کمتر از ۰.۱٪).
 • به ندرت هماتوم: (جمع آوری خون – خطر کمتر از ۰.۱٪) که ممکن است نیاز به تخلیه داشته باشد.
 • بی حس شدن: کاهش احساس در اطراف اسکار و پایین شکم انتظار می رود. بازگشت به حالت عادی ممکن است ۳ تا ۶ ماه طول بکشد.
 • عدم تقارن: غیر معمول، هر گونه عدم تقارن قبل از عمل اشاره می شود و هدف از عمل بهبود این مساله است.
 • DVT ترومبوز ورید عمقی: نادر است. اقدامات پیشگیرانه در طول جراحی و پس از آن برای کاهش خطرات تا حد امکان استفاده می شود.

موارد منع انجام عمل ابدومینوپلاستی

بیماران با سلامت ضعیف از جمله بیماری قلبی ریوی پیشرفته، سیروز و دیابت کنترل نشده کاندیدای ضعیفی برای این روش هستند. سیگار کشیدن به شدت برای ابدومینوپلاستی مضر است، زیرا این روش به خون کافی نیاز دارد. بسیاری از جراحان پلاستیک سیگار کشیدن فعلی را منع مصرف جراحی می دانند.

عوارض جراحی ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی یک عمل سنگینی است و می تواند با عوارض جدی همراه باشد. یکی از عارضه های مهم عفونت زخم است که می تواند بستری را طولانی تر کند، زیبایی را بدتر کند و منجر به افزایش هزینه های مراقبت های بهداشتی شود. بنابراین شناسایی عوامل خطر و ارزیابی کامل بیمار قبل از هر عمل جراحی ضروری است و تا زمانی که بیماران به حد مطلوب نرسند از انجام چنین روش های انتخابی خودداری شود. رویکرد تیمی یک راه ایده آل برای به حداقل رساندن عوارض این روش است. سروماها و هماتوم ها نیز از عوارض نسبتاً شایع پس از عمل هستند که از هر ۳ مورد در ۱ مورد رخ می دهد. اگر این موارد درمان نشوند، می توانند منجر به نکروز فلپ در اثر کمبود خون یا عفونت شوند که می تواند فلپ را از بین ببرد و به طور بالقوه تهدید کننده زندگی باشد. قرار دادن درن بعد از عمل می‌تواند به کاهش بروز تجمع این مایعات کمک کند، اگرچه داده‌های با کیفیت بالا برای نشان دادن کارایی در دسترس نیست. آسیب عروقی به ناف عارضه مهمی است که باید از آن جلوگیری کرد. تشریح دقیق ناف به منظور حفظ چربی کافی در اطراف ناف برای حفظ خون کافی است. عوارض زخم سطحی شایع ترین عوارض این جمعیت بیمار است. هنگامی که کشش بیش از حد توسط بسته شدن، به ویژه لایه های زیر پوستی و پوست ایجاد می شود، عفونت و باز شدن زخم می تواند ایجاد شود. قبل از جراحی، موارد زیر باید برای هر بیمار در نظر گرفته شود:

 • ارزیابی ریوی و قلب برای بهینه سازی عملکرد ریه و قلب
 • آموزش استفاده از اسپیرومتر تشویقی، اغلب با مربی پرستار
 • ارزیابی توسط متخصص بیهوشی برای اطمینان از اینکه بیمار برای بیهوشی عمومی مناسب است
 • ارزیابی روانشناختی برای اطمینان از اینکه بیمار انتظارات واقع بینانه ای در مورد نتایج جراحی و زیبایی دارد، به ویژه در بیماران پس از کاهش وزن.
 • برای حفظ عادات غذایی سالم بعد از عمل با متخصص تغذیه مشورت کنید
 • رویکرد مبتنی بر شواهد

ابدومینوپلاستی
ابدومینوپلاستی

جراحی ابدومینوپلاستی چیست؟

ابدومینوپلاستی که به آن تامی تاک نیز گفته می شود، روشی است که در آن افتادگی پوست و استریاهای ایجاد شده در پوست شکم از بین می رود. در طول عمل ابدومینوپلاستی جراح یک برش طولانی از یک طرف استخوان لگن به طرف دیگر ایجاد می کند. چربی و پوست اضافی با جراحی از قسمت میانی و تحتانی شکم برداشته می شود و ماهیچه های دیواره شکم با بخیه سفت می شوند. در جراحی ابدومینوپلاستی پوست اضافی شکم و پهلو ها برداشته می شود. تصحیح ماهیچه ها یکی از موارد بسیار مهم در شکل دادن به یک شکم صاف است. همچنین در این جراحی نیازی به جدا سازی بافت زیر جلدی نمی باشد و تنها برای حرکت دادن بافت این جداسازی انجام می گیرد. استفاده از لیپوساکشن برای شکل دهی به شکم نیز گاهی در این روش انجام می گیرد.

در گذشته به دلیل احتمال ابتلا به عفونت و خطرات مرتبط با بی هوشی، این جراحی تنها زمانی انجام می شد که نیازی مبرم و ضرورت لازم برای انجام جراحی وجود می داشت. دکتر پژوا سلیمان زاده دارای بورد جراحی عمومی پلاستیک، ترمیم و زیبایی با روش های نوینی و با استانداردهای بالا به انجام جراحی لیپوماتیک می پردازد.

چه کسانی کاندیدای جراحی شکم (ابدومینوپلاستی) هستند؟

بهترین کاندیداهای جراحی ابدومینوپلاستی مردان یا زنانی هستند که از نظر بدنی در وضعیت مطلوبی هستند، اما از وجود رسوبات چربی زیاد یا شل شدن پوست شکم که به رژیم غذایی یا ورزش پاسخ نمی دهد، ناراحت هستند. جراحی زیبایی شکم به ویژه برای خانم هایی که حاملگی های متعدد داشته اند و پوست شل آنها شل شده است مفید است. همچنین افرادی که قصد کاهش وزن دارند و زنانی که قصد بارداری در آینده را دارند باید این نوع جراحی را به تعویق بیندازند.

چگونه می توان برای عمل جراحی شکم آماده شد؟

 • قبل از عمل جراحی، فرد کاندید جراحی زیبایی شکم و جراح پلاستیک در مورد چندین مورد صحبت می کنند که شامل موارد زیر است:
 • در مورد حساسیت یا حساسیت به هرگونه دارو، لاتکس، نوار و داروهای بیهوشی (موضعی و عمومی) صحبت کنید.
 • اگر باردار هستید یا فکر می کنید باردار هستید، به جراح خود اطلاع دهید.
 • اگر سابقه اختلالات خونریزی دارید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر از داروهای رقیق کننده خون (ضد انعقاد)، آسپرین، ایبوپروفن یا سایر داروهای موثر بر لخته شدن خون استفاده می کنید، به او اطلاع دهید. ممکن است لازم باشد قبل از عمل مصرف این داروها را متوقف کنید.
 • در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید به آنها بگویید. این شامل داروهای بدون نسخه و با نسخه پزشک است. همچنین شامل ویتامین ها، گیاهان و مکمل های دیگر است.
 • اگر سیگاری هستید، حداقل ۶ هفته قبل از عمل باید سیگار را ترک کنید.
 • از شما خواسته می شود که برای مدت مشخصی قبل از جراحی چیزی نخورید. این اغلب به معنی عدم خوردن غذا یا نوشیدنی بعد از نیمه شب قبل از جراحی است.
ابدومینوپلاستی
ابدومینوپلاستی

مراحل جراحی ابدومینوپلاستی

هر جراحی شامل مراحل مختلفی بوده و نیاز است تا به ترتیب انجام گیرند. در زیر به مراحل مختلف این جراحی می پردازیم:

 • بی هوشی. قبل از شروع جراحی، داروهایی برای راحتی و آرامش بیمار در زمان جراحی، تزریق می شود. انتخاب های مختلفی برای نوع بیهوشی وجود داشته که از جمله می توان به داروهای وریدی و بیهوشی عمومی اشاره کرد. پزشک بهترین انتخاب ممکن را با توجه به شرایط بیمار ارائه می دهد.
 • برش. برش کامل شکم با ایجاد برش های افقی در ناحیه بین ناف و بالای استخوان آلت تناسلی انجام می گیرد. شکل و طول برش با توجه به مقدار پوست اضافه انجام می شود. هم زمان با بالا بردن و لیفت پوست شکم، عضلات ضعیف زیر شکم، ترمیم می شوند. گاهی به دلیل نیاز به برداشتن پوست اضافه در بالای شکم، برش بعدی در حوالی ناف ایجاد می شود. پوست بالایی شکم به طرف پایین کشیده می شود. پوست اضافی بریده شده و پوست های باقی مانده بخیه زده می شوند. یک محل جدید به تناسب شکم برای ناف در نظر گرفته می شود.
 • بستن بخیه ها. با بهره گیری از انواع مختلف بخیه، پوست ها را به هم وصل می کنند.
 • مشاهده نتیجه. در نهایت شکمی صاف تر و سفت تر که متناسب با نوع بدن و وزن فرد می باشد، مشاهده می شود.

در حین جراحی ابدومینوپلاستی شکم چه اتفاقی می افتد؟

ابدومینوپلاستی کامل معمولاً بسته به میزان کار مورد نیاز ممکن است چندین ساعت به طول بی انجامد و در یک مرکز جراحی یا بیمارستان انجام می شود. اکثر این جراحی ها یک عمل سرپایی هستند و به بیماران این امکان را می دهند تا در روز جراحی از بیمارستان مرخص شوند.

گزینه های بیهوشی با جراح شما مورد بحث قرار می گیرد، که معمولاً شامل (بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی بسته به وسعت جراحی) است.

عوارض جراحی ابدومینوپلاستی

برخی از عوارض جانبی احتمالی کوتاه مدت جراحی:

 • عوارض داروی بیهوشی
 • اختلالات حسی، مانند بی حسی یا کم حسی
 • تورم شکم
 • درد در ناحیه شکم

چه زمانی نتایج نهایی جراحی ابدومینوپلاستی مشخص می شود؟

بهبودی یک روند آهسته و تدریجی است. ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد تا به بهبودی کامل برسید. ممکن است به نظر برسد که زخم ها در طی ۳ تا ۶ ماه اول بدتر می شوند. ممکن است یک سال طول بکشد تا زخم ها صاف و رنگ آنها روشن شوند، اگرچه ممکن است هرگز به طور کامل از بین نروند. دکتر ابدومینوپلاستی تمام تلاش خود را می کند تا مطمئن شود محل برش تا حد ممکن پایین ایجاد شود، بنابراین در اکثر انواع لباس ها ، از جمله لباس زیر و کت و شلوار و لباس شنا این خط برش قابل مشاهده نیست.

نتیجه گیری

یک تیم حرفه ای جراحی که رویکردی جامع و یکپارچه برای مراقبت های بعد از عمل ارائه می دهد، می تواند به دستیابی به بهترین نتایج ممکن به بیمار کمک کند. اگر عفونت زخم جراحی رخ دهد، نقش آزمایشگاه تشخیصی را نمی توان دست کم گرفت و اجازه می دهد که کشت و حساسیت آنتی بیوتیکی به طور دقیق مشخص شود. اگر قرار است بیمار با درن به خانه مرخص شود، باید با یک مددکار اجتماعی و پرستار مشورت کند تا بتواند در صورت نیاز بیمار را در منزل و در حالی که درن در محل قرار دارد تحت نظر داشته باشند و در مورد مراقبت از درن قبل از ترخیص به آنها آموزش دهند.

همکاری، تصمیم گیری مشترک و ارتباطات عناصر کلیدی برای نتایج خوب بیمار هستند. مراقبت های بین رشته ای ارائه شده به بیمار باید از یک رویکرد مبتنی بر شواهد برای برنامه ریزی و ارزیابی قبل و بعد از عمل استفاده کند. هر چه علائم و نشانه های عارضه زودتر شناسایی شوند، پیش آگهی و نتیجه بهتری خواهند داشت.

سوالات متداول عمل ابدومینوپلاستی

منابع:

https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/tummy-tuck/procedure

https://www.lbps.co.uk/body-contouring/mini-tummy-tuck/

https://www.ohsu.edu/cosmetic-plastics-services/abdominoplasty

دکتر پژوا سلیمان زاده

دکتر پژوا سلیمان زاده

دکتر پژوا سلیمان زاده
دکتر پژوا سلیمان زاده دارای بورد تخصصی جراحی عمومی و دارای سابقه چندین ساله و درخشان در زمینه انجام جراحی های زیبایی شامل ابدومینوپلاستی، لیپوماتیک، رینوپلاستی و … هستند. جهت گرفتن وقت مشاوره با شماره ۰۲۱۸۸۷۷۵۴۱۰ تماس حاصل فرمایید.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

مزایای جراحی ابدومینوپلاستی

مزایای جراحی ابدومینوپلاستی

تامی تاک (ابدومینوپلاستی) یک عمل جراحی بزرگ است که نیاز به بیهوشی عمومی دارد و شامل لیپوساکشن و برداشتن چربی برای...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۲ دیدگاه ها
 1. اسد

  دکتر جان هزینه ابدومینوپلاستی به چه صورته؟

  پاسخ
  • جراحی بینی | لیپوماتیک | جراحی سینه

   باید معاینه شوید

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.