۰۹۱۲-۹۳۳۰۲۵۲ - 021-26420665
تهران، شریعتی- خیابان دستگردی (ظفر)- بعد از تبریزیان نرسیده به کازرون- روبه روی نان و شیرینی ظفر- پلاک 83 - طبقه 3- واحد 21
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

بلفاروپلاستی

چشم ها مهم ترین ویژگی صورت هستند. آنها همیشه اولین چیزی هستند که دیگران به آنها نگاه می کنند. زیبایی چشم ها با پوست اضافی روی پلک های بالایی یا چین های برجسته در پلک های پایین پوشیده می شود. چربی اضافی می تواند ظاهر پف کرده ای را ایجاد کند. همچنین به وجود آمدن حلقه های تیره رنگ دور چشم ها موجب می شود چهره خسته، مسن تر، اخموتر نشان دهد. هنگامی که این مشکلات با “بلفاروپلاستی” اصلاح شوند، نتایج می تواند چشم گیر باشد. با این حال، معمولاً دیگران متوجه نمی شوند که شما عمل جراحی کرده اید. معمولاً در مورد ظاهر شما نظر می دهند. روند طبیعی پیری شامل کشیدگی پوست پلک است. پوست پلک در این ناحیه بسیار نازک است. خطوط و چین های ظریف به دلیل فعالیت ماهیچه های صورت در لبخند زدن ایجاد می شود. قرار گرفتن در معرض نور خورشید و استعمال دخانیات از دیگر عوامل پیری زودرس هستند. برخی افراد به به دلایل ژنتیکی که دارند پوستشان سریع تر از دیگران پیر می شود. تجمع چربی اضافی در اطراف چشم یکی دیگر از ویژگی های ارثی است که با افزایش سن کاهش پیدا می کند. یکی از عوارض بالارفتن سن ایجاد تغییرات در ظاهر فرد می باشد که زیبایی فرد را تحت شعاع قرار می دهد. افتادگی پلک یکی از این تغییرات می باشد که تنها با جراحی بلفاروپلاستی یا جراحی پلاستیک پلک اصلاح می شود. در حالت کلی در صورتی که پلک دارای پوست اضافی شود باعث سنگینی شده و در نهایت موجب افتادگی یا پف کردن پلک می شود. در برخی افراد افتادگی ابرو و پیشانی باعث تشدید علائم مذکور می شود که بر بینایی فرد تاثیر منفی می گذارد.

بلفاروپلاستی
بلفاروپلاستی

در حین عمل کوچک کردن پلک چه اتفاقی می افتد؟

در ابتدا فرد تحت بی حسی موضعی قرار می گیرد.در این عمل پوستهای اضافی و چربی های زائد پلک برداشته می شود. در این جراحی می توان به طور همزمان پلک های بالا و پایین را با هم تغییر داد. بلفاروپلاستی را می توان با سایر جراحی ها و روش های جوانسازی صورت انجام داد. برش پلک فوقانی در خط چین طبیعی تقریباً ۱۰ میلی متر بالای مژه ها قرار دارد و تا ناحیه “خطوط پنجه کلاغی” امتداد می یابد. سپس پوست و ماهیچه اضافی برداشته می شود.

در صورت لزوم، ممکن است چربی برای شکل دادن بیشتر به چین پلک بالایی برداشته شود. چربی را می توان از قسمت داخلی پلک فوقانی جایی که به پل بینی نزدیک می شود برداشت کرد. همچنین چربی اضافی می تواند در قسمت بیرونی پلک فوقانی و بالای این ناحیه نزدیک به ابرو وجود داشته باشد. پس از انجام این کار، برش پلک بالایی با استفاده از یک بخیه پیوسته که از انتهای خط برش کشیده می شود، بسته می شود. برش پلک پایین درست زیر مژه ها است. از گوشه چشم عبور می کند. یک لایه پوست و ماهیچه به سمت جلو وجود دارد. چربی اضافی زیر آن برداشته می شود. سپس پوست به سمت بالا بلند می شود، اما بدون کشش، و هر گونه اضافی روی پوست برداشته می شود. برای بستن این زخم از بخیه های بسیار ظریف استفاده می شود.

برش پلک پایین درست زیر مژه ها است. از گوشه چشم عبور می کند. یک لایه پوست و ماهیچه به سمت جلو لولایی دارد و چربی اضافی زیر آن برداشته می شود. سپس پوست به سمت بالا بلند می شود، اما بدون کشش، و هر گونه اضافی روی پوست برداشته می شود. برای بستن این زخم از بخیه های بسیار ظریف استفاده می شود.

زمانی که پلک پایینی بیش از حد شل است، لازم است به جای برش در پلک پایین، برشی در داخل پلک پایین ایجاد شود از پشت پلک پایین برداشته می شود و سپس بدون برآمدگی قبلی به حالت طبیعی برمی گردد. قسمت داخلی پلک پایین بدون نیاز به بخیه بهبود می یابد.

در پایان عمل، پماد روی پلک ها زده می شود. این پماد حاوی آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت و یک استروئید است که ضد التهاب و برای کاهش تورم است.

سپس یک پانسمان گاز خیس شده روی چشم ها قرار می گیرد. این تسکین دهنده است و فشار ملایمی برای بسته نگه داشتن پلک ها و جلوگیری از حرکت ایجاد می کند. حرکت ممکن است باعث خونریزی و کبودی ناخواسته در امتداد خط برش شود.

این اعمال شامل موارد ذیل می باشد:

 • لیفت ابرو
 • تزریق و پیوند چربی
 • لیفت آندوسکوپی برای برطررف کردن افتادگی ابرو و پیشانی
 • تزریق بوتاکس (در برخی مواردی که افتادگی ابرو وجود داشته باشد)

از جراحی بلفاروپلاستی چه انتظاری می توان داشت؟

 • نتایج بعد از بلفاروپلاستی معمولا چشمگیر است. با این حال، در نظر گرفتن برخی نکات و اجتناب از انتظارات غیر واقعی بسیار مهم است. حلقه های تیره زیر چشم که به دلیل رنگدانه های پوست در پوست پلک پایین ایجاد می شود، با وجود اینکه تمام پوست و چربی اضافی از بین رفته و کانتور صاف ترمیم شده است، تغییر نمی کند.
 • چین های ریز پوست پلک از بین نمی روند. کیفیت پوست با یک عمل تغییر نمی کند، بلکه فقط پوست کشیده تر می شود.
 • کشیدن بیش از حد پوست پلک باعث ایجاد ظاهر خیره شده و به طور بالقوه تغییر در شکل چشم می شود. این امر به ویژه در مورد پلک پایین صدق می کند و باید مراقبت های خاصی انجام شود.
 • اگر این خطر برای پلک پایین باشد، ممکن است لازم باشد عمل را با استفاده از یک برش در داخل پلک انجام شود.
 • توجه داشته باشید خطوط پنجه کلاغی را نیز نمی توان به طور کامل از بین برد، اما از این جراحی بی بهره نخواهد بود.

هزینه بلفاروپلاستی

هزینه بلفاروپلاستی با توجه به اعمال میزان تغییرات در پلک ها، نوع جراحی بعد از بررسی توسط جراح پلاستیک مشخص می شود.

مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی

 • درد و تورم بعد از جراحی بلفاروپلاستی طبیعی می باشد اما در صورتی که درد زیاد باشد و بینایی ضعیف شده باشد با پزشک متخصص خود درمیان بگذارید.
 • بعد از جراحی احساس کشیدگی و درد در ناحیه پلک می کنید که موقتی می باشد و برای تسکین آن می توانید از داروهای مسکن استفاده کنید.
 • برای کاهش تورم از کمپرس سرد تا مدت چند روز در محل جراحی استفاده کنید.
 • در موقع خوابیدن سرتان را بالاتر از حالت عادی قرار دهید . برای این کار چند بالش در زیر سر خود قرار دهید.
 • کبودی و تورم بعد از جراحی طبیعی می باشد و بعد از گذشت ۲ الی ۴ هفته بعد از عمل برطرف می شود . البته در افراد مختلف متفاوت می باشد.
 • بعد از عمل ترشحاتی دیده می شود که حالت چسبندگی دارد برای رفع این مشکل از قطره با تجویز پزشک استفاده شود.
 • به مدت ۲ الی ۳ هفته بعد از جراحی باید تحت نظر پزشک باشید.

بهبودی بعد از جراحی کوچک کردن پلک چقدر طول می کشد؟

بلافاصله پس از عمل، باید در رختخواب استراحت کنید. پماد آنتی بیوتیک و ضد التهابی روی پوست پلک زده می شود و چشمان شما با پانسمان تسکین دهنده گاز مرطوب پوشانده می شود. تورم و کبودی خفیف را تجربه خواهید کرد. ممکن است ناراحتی مختصری داشته باشید که با یک مسکن ساده مانند پاراستامول قابل کنترل است.

بخیه های پلک پایین جذبی هستند، بنابراین این بخیه یک خط بسیار نازک و ظریف ایجاد می کند که به مرور بهبود می یابد. بخیه پلک بالایی یک هفته پس از جراحی برداشته می شود. بخیه از انتها به انتها اجرا می شود.

بیشتر تورم در هفته اول کاهش می یابد، اما کبودی ممکن است تا هفته دوم ادامه یابد. ممکن است بخواهید در این مدت از یک عینک دودی استفاده کنید.

آیا بعد از جراحی بلفاروپلاستی اسکار باقی می ماند؟

خطوط اسکار برای چند هفته صورتی می شوند و سپس محو می شوند و تقریبا نامرئی می شوند. گاهی اوقات، در افراد با پوست بسیار روشن، مدت زمان بیشتری لازم است. می توانید از هفته دوم آرایش را شروع کنید، اما ممکن است، مژه ها همچنان بی حس باشند و آرایش بیش از حد، به خصوص خط چشم، ممکن است تحریک کننده باشد و چشمان شما حساس تر شوند. جراح پلک برش هایی را در امتداد چین های طبیعی حفره چشم و درست زیر خط مژه ایجاد می کند تا جای زخم ها پنهان شود.

آیا جراحی بلفاروپلاستی در بینایی تاثیر دارد؟

در عمل بلفاروپلاستی نابینایی یک احتمال نظری است، اما بسیار نادر است. جراح شما بسیار باتجربه است و در مورد خطرات عوارض با شما صحبت خواهد کرد.

عوارض بعد از بلفاروپلاستی نادر است. بروز عفونت یک اتفاق دور از انتظار است. روی خطوط بخیه از پماد آنتی بیوتیک استفاده شود و به مدت دو روز آنتی بیوتیک خوراکی مصرف شود. خونریزی ممکن است باعث کبودی بیشتر شود، اما نتیجه نهایی را تغییر نخواهد داد. البته خونریزی حین جراحی کاملاً کنترل می شود. بنابراین فعالیت بیش از حد بعد از جراحی می تواند مشکلاتی مانند آبریزش یا خراش چشم را ایجاد کند. بنابراین نیاز به استراحت کامل بعد از عمل است.

منبع:

دکتر پژوا سلیمان زاده

دکتر پژوا سلیمان زاده

دکتر پژوا سلیمان زاده
دکتر پژوا سلیمان زاده دارای بورد تخصصی جراحی عمومی و دارای سابقه چندین ساله و درخشان در زمینه انجام جراحی های زیبایی شامل ابدومینوپلاستی، لیپوماتیک، رینوپلاستی و … هستند. جهت گرفتن وقت مشاوره با شماره ۰۲۱۸۸۷۷۵۴۱۰ تماس حاصل فرمایید.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

جراحی اتوپلاستی یا گوش برجسته

جراحی اتوپلاستی یا گوش برجسته

جراحی گوش یا اتوپلاستی به یک روش‌ جراحی پلاستیک گفته می‌شود که برای اصلاح گوش‌ های بیرون زده، بزرگ بکار گرفته می شود....

جراحی زیبایی پلک بالا و پایین

جراحی زیبایی پلک بالا و پایین

یکی از جراحی های زیبایی صورت جراحی پلک می باشد. کسانی که خواهان چشمانی زیباتر هستند در سنین جوانی معمولا بیشتر به سراغ...

جراحی لیفت ران

جراحی لیفت ران

عمل جراحی لیفت ران با کاهش پوست و چربی اضافی، مجدداً ران ها را تغییر می دهد و در نتیجه پوست نرم تر و خطوط متناسب تر در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.