۰۹۱۲-۹۳۳۰۲۵۲ - 021-26420665
تهران، شریعتی- خیابان دستگردی (ظفر)- بعد از تبریزیان نرسیده به کازرون- روبه روی نان و شیرینی ظفر- پلاک 83 - طبقه 3- واحد 21
دکتر پژوا سلیمان زاده / جراحی زیبایی صورت / جراحی اتوپلاستی یا گوش برجسته
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

جراحی اتوپلاستی یا گوش برجسته

جراحی گوش یا اتوپلاستی به یک روش‌ جراحی پلاستیک گفته می‌شود که برای اصلاح گوش‌ های بیرون زده، بزرگ بکار گرفته می شود. این روش یک جراحی زیبایی و یا ترمیمی است که می‌تواند مشکلات زیبایی یا نقص ‌های مادرزادی و همچنین بدشکلی ‌های ناشی از آسیب و تفاوت در شکل و اندازه گوش را برطرف کند. این جراحی ظاهر گوش خارجی را هم در کودکان و هم در بزرگسالان تغییر می دهد. معمولاً در حدود پنج یا شش سالگی، می توان این روش را برای بازسازی شکل، اندازه و موقعیت گوش ها انجام داد. اتوپلاستی به تغییر شکل گوش خارجی اشاره دارد. هدف اصلاح ناهنجاری های شکل گوش یا بهبود ظاهر آن می باشد.این ناهنجاری ها ی گوش ممکن است بعد از حادثه یا به صورت مادرزادی ایجاد شود. در ادامه با ما همراه باشید تا به این موضوع بپردازیم.

چه گوشی برجسته تلقی می شود؟

گوش های برجسته می تواند برای کودکان آزار دهنده باشد، که ممکن است مورد زورگویی قرار بگیرند. در صورتی که گوش ها بیش از ۲ سانتی متر از کنار سر بیرون زده باشد، برجسته تلقی می شوند. گوش خارجی به طور معمول در کنار سر با زاویه حدود ۲۰ تا ۳۵ درجه قرار می گیرد. اگر زاویه بیش از ۳۵ درجه به سمت بیرون باشد، برجسته می باشد.

عکس-اتوپلاستی-گوش
عکس-اتوپلاستی-گوش

چه عواملی باعث ایجاد گوش های برجسته می شود؟

در برخی خانواده به صورت ارثی گوش های برجسته وجود دارد، اما اغلب به طور تصادفی اتفاق می افتند. این مشکل نباید روی شنوایی شخص تأثیر بگذارد. به طور کلی حدود ۵ درصد از جمعیت عمومی دچار این مشکل هستند. که اغلب به چند دلیل عمده اتفاق می افتد:

رشد بیش از حد غضروف: اگر گوش غضروف زیادی داشته باشد، بیشتر برجسته است.
رشد نیافتگی غضروف: خط الراس غضروف در بالای گوش در حین رشد به درستی خم نمی شود. لبه خارجی گوش به سمت سر نمی رود بلکه به جای آن به بیرون می چسبد.
آسیب دیدگی: گوش های برجسته می تواند در اثر آسیب دیدگی ایجاد شود.
هنوز آمار دقیقی در مورد اینکه چند کودک با ناهنجاری مادرزادی گوش متولد شده اند، اما حدود ۶ تا ۴۵ درصد دارای این مشکل باشد.
حدود ۳۰ درصد از کودکان دارای گوش برجسته دارای گوش هایی هستند که از بدو تولد طبیعی به نظر می رسند ، اما شکل غیرمعمول می تواند در ۳ ماه اول ظاهر شود.

برخی از ناهنجاری ها خود به خود اصلاح می شوند. در صورتی که یک هفته پس از تولد این ناهنجاری همچنان وجود داشت، ممکن است اتوپلاستی یا اصلاح غیر جراحی توصیه شود.

فواید جراحی زیبایی گوش

اتوپلاستی یک جراحی زیبایی است که به طور خاص برای بهبود شکل، موقعیت یا بخشی از گوش طراحی شده است. می تواند نقصی که در ساختار گوش در بدو تولد وجود داشته یا در اثر آسیب ناشی از تصادف یا جراحی قبلی تغییر شکل داده است، تغییر دهد.

اتوپلاستی می ‌تواند گوش ‌ها را به گونه ‌ای تغییر شکل دهد که متناسب با بقیه قسمت ‌های صورت باشد. این می تواند اعتماد به نفس فرد را افزایش دهد.

جراحی پلاستیک می تواند شکلی طبیعی گوش را بازگرداند و در عین حال تعادل و تناسب را برای چهره شما به ارمغان بیاورد و همچنین اعتماد به نفسی را که بیماران بزرگسال از کودکی آرزوی آن را داشته اند، افزایش دهد. در نظر داشته باشید که اتوپلاستی باید یک تصمیم شخصی باشد که خودتان می گیرید. اکثر اتوپلاستی ها بسته به میزان اصلاح در هر مورد جداگانه، حدود دو ساعت طول می کشد. اگر از سلامت خوبی برخوردار هستید و هیچ گونه بیماری و شرایط پزشکی تهدید کننده زندگی ندارید، اتوپلاستی می تواند جراحی ایده آل برای شما باشد.

سن انجام اتوپلاستی

جراحی اتوپلاستی در دوران کودکی شایع تر است اما در بیماران در هر سنی قابل انجام است.

چرا جراحی اتوپلاستی باید در سنین پایین تر انجام شود؟

گوش‌ های برجسته یا تغییر شکل یافته می ‌تواند برای کودکان و بزرگسالان خجالت آور باشد و عامل آزار و اذیت دیگران شود که می‌تواند جای اثرات مخرب مادام ‌العمری را به جای بگذارد. انجمن جراحان پلاستیک آمریکا گزارش می دهد که جراحی های زیبایی گوش ۴۵ درصد از کل جراحی های پلاستیک انجام شده بر روی کودکان ۱۸ ساله و کمتر در سال ۲۰۱۲ را تشکیل می دهد. دلیلی وجود دارد که چرا این گروه سنی بسیاری از عمل های اتوپلاستی را به خود اختصاص داده است: بهبود گوش های بزرگ یا بیرون زده در سنین پایین می تواند کودکان را از آزارهایی که ممکن است برای آنها رخ دهد در امان می گذارد و به طور چشمگیری اعتماد به نفس آنها را بهبود می بخشد.

روش های جراحی گوش برجسته

دو روش اصلی برای اصلاح گوش های بیرون زده استفاده می شود.

جراحی با اسپلینت

این یک روش ساده و بی خطر است که می تواند برای درمان ناهنجاریهای گوش در نوزادان ۶ ماه یا کمتر استفاده شود.جراح برای تغییر شکل غضروف نرم از اسپلینت استفاده می کند. اسپلینت از گوش پشتیبانی می کند و آن را در موقعیت جدید نگه می دارد.
پس از ۶ ماه ، غضروف موجود در گوش برای اصلاح مجدد با اسپلینت ها خیلی سخت می شود. و جراحی تنها گزینه درمانی خواهد بود.

اتوپلاستی

جراح برای اصلاح، بازسازی و یا جایگزینی گوش تغییر شکل از تکنیک های اتوپلاستی استفاده می کند. برای داشتن بهترین نتیجه ،جراحی باید بعد از اینکه رشد گوش کامل شد، انجام شود که به طور معمول در سن ۵ سالگی اتفاق می افتد.
در این جراحی می توان غضروف را بازسازی کرد تا چین هایی را ایجاد کرد و گوش را نزدیک به سر قرار داد.

چه کسی جراحی اتوپلاستی را انجام می دهد؟

جراح پلاستیک به طور معمول این جراحی را انجام می دهد. گاهی اوقات متخصص گوش و حلق و بینی نیز این کار را انجام می دهند.

جراحی گوش برای بزرگسالان

همه ما به ظاهر خود اهمیت می دهیم و گاهی اوقات یکی از ویژگی های صورت ممکن است با بقیه قسمت های صورت نامتناسب باشد و باعث شود شما احساس کاهش اعتماد به نفس کنید. جراحی گوش در بزرگسالان به طور کلی مانند کودکان است. با این حال، برخی از ملاحظات خاص وجود دارد. غضروف گوش به ویژه در سنین پایین تر انعطاف پذیر است و به ویژه برای جراحی قابل انعطاف است. با افزایش سن، غضروف گوش بسیار سفت تر می شود و در بزرگسالی اغلب کمتر انعطاف پذیر است. ممکن است تکنیک هایی برای تضعیف غضروف مورد نیاز باشد. با این وجود، بیماران بالغ هنوز هم می توانند نتایج عالی را از اتوپلاستی انتظار داشته باشند. این روش معمولاً می‌تواند به صورت سرپایی و تحت بی‌ حسی موضعی یا بیهوشی خفیف انجام شود.

نحوه انجام عمل اتوپلاستی

این جراحی در بزرگسالان تحت بی حسی موضعی انجام می شود اما در کودکان از بیهوشی عمومی استفاده می شود.

جراح برش کوچکی در پشت گوش ایجاد می کند که بعد از عمل اسکار کوچکی وجود دارد که در دیدرس سایرین نیست. جای زخم به مرور زمان محو می شود و در بیشتر موارد، به سختی قابل مشاهده است. این عمل تقریباً یک تا دو ساعت طول می کشد.

دوره نقاهت جراحی گوش برجسته یا اتوپلاستی

محل برش بعد از عمل بانداژ می شود. این بانداژ چند روز باید روی محل برش باشد. در حالی که بانداژ در جای خود قرار دارد، شما قادر به شستن موهای خود نخواهید بود.

مراقبت های بعد از اتوپلاستی

  • فرد می تواند ظرف یک هفته بعد از عمل جراحی به محل کار خود بازگردد.
  • فعالیت منظم و ورزش را می توانید ۲ هفته بعد از عمل انجام دهید.
  • در طی دوره بهبودی ، بیماران باید از فعالیت هایی که می تواند باعث ایجاد تروما یا آسیب گوش شود، خودداری کنند.
  • از ورزش های تماسی جسمی مانند جودو، راگبی یا فوتبال باید حداقل ۳ ماه اجتناب شود. از شنا باید حداکثر ۸ هفته بعد از عمل خودداری شود.

آیا اتوپلاستی عوارض دارد؟

  • بعد از عمل عوارض احتمالی وجود دارد که طبیعی بوده و خود به خود برطرف می شود که شامل موارد ذیل است:
  • بی حسی بعد از عمل ممکن است برای چند هفته ادامه یابد.
  • کبودی خفیف ممکن است تا ۲ هفته وجود داشته باشد.
  • ممکن است گوش ها برای چندین ماه سفت شوند.
  • درد، به ویژه در شب، می تواند چند روز ادامه داشته باشد.
دکتر پژوا سلیمان زاده

دکتر پژوا سلیمان زاده

دکتر پژوا سلیمان زاده
دکتر پژوا سلیمان زاده دارای بورد تخصصی جراحی عمومی و دارای سابقه چندین ساله و درخشان در زمینه انجام جراحی های زیبایی شامل ابدومینوپلاستی، لیپوماتیک، رینوپلاستی و … هستند. جهت گرفتن وقت مشاوره با شماره ۰۲۱۸۸۷۷۵۴۱۰ تماس حاصل فرمایید.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی

چشم ها مهم ترین ویژگی صورت هستند. آنها همیشه اولین چیزی هستند که دیگران به آنها نگاه می کنند. زیبایی چشم ها با پوست...

جراحی زیبایی پلک بالا و پایین

جراحی زیبایی پلک بالا و پایین

یکی از جراحی های زیبایی صورت جراحی پلک می باشد. کسانی که خواهان چشمانی زیباتر هستند در سنین جوانی معمولا بیشتر به سراغ...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.