۰۹۱۲-۹۳۳۰۲۵۲ - 021-26420665
تهران، شریعتی- خیابان دستگردی (ظفر)- بعد از تبریزیان نرسیده به کازرون- روبه روی نان و شیرینی ظفر- پلاک 83 - طبقه 3- واحد 21
دکتر پژوا سلیمان زاده / جراحی زیبایی صورت / جراحی زیبایی پلک بالا و پایین
مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه

جراحی زیبایی پلک بالا و پایین

یکی از جراحی های زیبایی صورت جراحی پلک می باشد. کسانی که خواهان چشمانی زیباتر هستند در سنین جوانی معمولا بیشتر به سراغ این نوع جراحی می روند. پلک های این افراد زمینه ارثی و خانوادگی دارد و پلک های آنها حالت پف کرده دارد. برخی افراد هم به دلیل بالا رفتن سن و ایجاد چین و چروک در اطراف چشم، جراحی پلک جهت جوانسازی و بازگردان پلک به حالت اولیه انجام می شود. گاهی اوقات هم از جراحی پلک جهت درمان پوست های شل شده و افتادگی آنها بر روی مژه ها استفاده می شود.

جراحی پلک که با عنوان بلفاروپلاستی شناخته می شود، بلفاروپلاستی را می توان به تنهایی یا در ترکیب با سایر روش های زیبایی صورت مانند لیفت صورت، لیفت ابرو یا لایه برداری پوست با لیزر انجام داد. پوست ناحیه پلک ها می تواند با گذشت زمان شل و آویزان شود که پتوز نامیده می شود. جراحی لیفت پلک یا بلفاروپلاستی می تواند این مشکل را اصلاح کند. در طول این عمل، جراح پلاستیک چربی، ماهیچه و پوست اضافی را از پلک بالا و پایین برمی دارد تا شکل ظاهری پلک زیباتر و جوان تر به نظر برسد. اگر عمل جراحی بر روی هر دو پلک بالا و پایین انجام شود، معمولاً ابتدا پلک بالایی انجام می شود. برشی در امتداد چین پلک ایجاد می شود که از طریق آن پوست، ماهیچه و چربی اضافی برداشته می شود و پس از آن برش بسته می شود.

عمل بلفاروپلاستی در یک مرکز جراحی یا بیمارستان به صورت سرپایی با بستری انجام می شود. طی این عمل فرد تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد. این روش چندین ساعت طول می کشد. پس از عمل، ممکن است عوارض جانبی کوتاه مدتی ایجاد شود از جمله:

 • احساس سفت شدن در پلک ها
 • درد

گودی و پف زیر چشم می تواند شما را دائما خسته کند. اصلاح پلک ‌های پایین می ‌تواند ظاهر تیرگی و پف‌ زیر چشم را کاهش دهد و ظاهری زیباتر ایجاد کند. پوست اضافی و پف های زیر چشم، چه به دلیل سن و چه به دلیل ژنتیک، با جراحی پلک پایین قابل اصلاح است. از طریق تنظیم و حذف چربی و پوست اضافی در پلک پایین می توان این مشکلات را از بین برد. این پوست و چربی اضافی در قسمت پایین چشم را می توان تقویت و سفت تر کرد.

انواع مشکلات پلک

روش های مختلفی جهت جراحی پلک وجود دارد. با استفاده از روش های جراحی می توان مشکلاتی مانند:

 • انواع پف پلک: پف پلک می تواند در پلک بالا یا پایین باشد.
 • افتادگی پلک:  افتادگی پلک یکی از مشکلات دیگری است که اگر شدت آن زیاد باشد می تواند در بینایی افراد اختلال ایجاد کند و حتما نیاز به جراحی دارند. در افتادگی های پلک در کودکان زیر ۱۰ سال باید ابتدا به چشم پزشک مراجعه کرد.
 • انواع بدشکلی های پلک یا گوشه داخلی و خارجی چشم: از انواع این مشکلات فرورفتگی قسمت پایین پلک باشد که برای بسیاری از خانم ها می تواند آزار دهنده باشد.

را برطرف کرد.

 پف پلک ها

یکی از مهم ترین مواردی که افراد انجام زیبایی روی پلک خود به پزشک مراجعه می کنند، مشکل پف پلک می باشد. این پف می تواند در پلک فوقانی یا پلک تحتانی یا هر دو باشد. در این شرایط پوست پلک فرد افتادگی و عضله پلک ضخیم می باشد. در مواردی که پف پلک شدیدتر باشد، چربی زیر پوست جمع شده است. نکته بسیار مهم در مواردی که فرد دچار پف پلک فوقانی است این است که باید بررسی شود آیا مشکل فقط مربوط به پف پلک می باشد یا مربوط به پلک و ابرو می باشد. تشخیص این نکته بسیار اهمیت دارد.

افتادگی پلک

اگر ابرو افتادگی شدیدی داشته باشد و فقط پلک اصلاح شود، اثر زیبایی که مد نظر بیمار می باشد ایجاد نمی شود. اگر فردی افتادگی پلک قابل توجه و پف پلک داشته باشد ابتدا افتادگی پلک وی اصلاح می شود و پس از آن پف پلک نیز بسیار کمتر می شود. اما در مواردی که ابرو افتادگی زیادی ندارد و صرفا پلک فوقانی پف زیادی پیدا کرده باشد فقط خود پلک اصلاح می شود.

جراحی زیبایی پلک

جراحی پلک تحتانی

در مورد پلک تحتانی معمولا عوارضی که پس از جراحی اصلاح پف پلک تحتانی ایجاد می ضود مقداری بیشتر می باشد و معمولا افراد پس از جراحی دچار بیرون زدگی پلک تحتانی شوند که باید قبل از عمل به خوبی بررسی شوند که بعد از عمل دچار عارضه نشوند. قبلا برای درمان پف پلک خارج کردن پوست و عضله ضخیم برداشته می شد اما در سال های اخیر شیوه درمان تغییر زیادی پیدا کرده و چربی های اضافی برداشته نمی شود. در حقیقت موقعیت این چربی های اضافی عوض می شود و در ناحیه ای که تورفتگی دارد، قرار داده می شود. بنابراین با استفاده از این روش هم تورفتگی پلک و هم ناحیه پف کرده اصلاح می شود.

جراحی-زیبایی-پلک-

دلایل انجام جراحی بلفاروپلاستی

شایع ترین عللی که نیاز به جراحی اصلاحی پلک دارند عبارتند از: افزایش سن، سرطان، تروما، نقایص مادرزادی و عوارض ناشی از جراحی قبلی. جراحی ترمیمی و اصلاحی پلک به طور معمول توسط دکتر سلیمان زاده برای درمان مشکلات پزشکی زیر انجام می شود:

 • پتوز (افتادگی) پلک فوقانی
 • افتادگی پلک پایین (پسرفت) یا قرارگیری نامناسب
 • اکتروپیون (برگرداندن) پلک پایین
 • ترمیم یا بازسازی پلک ها پس از برداشتن سرطان پوست یا جراحات
 • سندرم خشکی چشم به دلیل قرار گرفتن در معرض
 • برداشتن سرطان پلک
 • کیست پلک (شالازیون)، توده ها و برآمدگی ها

چه کسانی کاندیدای مناسب برای جراحی پلک هستند؟

جراحی پلک ممکن است یک گزینه درمانی خوب برای افرادی با ویژگی های زیر باشد:

 • افتادگی پلک فوقانی
 • پوست اضافی در پلک های فوقانی
 • پف زیر چشم
 • پوست اضافی در پلک پایین

آیا من کاندید مناسب جراحی پلک هستم؟

کاندیدهای جراحی پلک مردان و زنانی هستند که:

 • از نظر جسمی سالم
 • از نظر روانی پایدار است
 • انتظارات واقع بینانه ای دارند
 • سن آنها ۳۵ سال یا بیشتر است

برخی از شرایط پزشکی که جراحی پلک را خطرناک تر می کند، از جمله:

 • مشکلات تیروئید
 • خشکی چشم
 • فشار خون بالا
 • اختلالات گردش خون
 • بیماری قلب و عروقی
 • دیابت
 • شبکیه جدا شده

اگر هر یک از این شرایط را دارید، با جراح پلاستیک خود صحبت کنید تا متوجه شود آیا بلفاروپلاستی برای شما مناسب است یا خیر.

اقدامات قبل از جراحی پلک

قبل از جراحی وضعیت انعقاد و آنتن ژن های خون فرد توسط چکاپ ساده و آزمایش مورد بررسی قرار می گیرد.

جراحی پلک
جراحی زیبایی پلک

انواع جراحی پلک

بسته به آناتومی و اهداف زیبایی منحصر به فرد هر شخص، جراح از یک تکنیک به خصوص استفاده می کندکه شامل هر یک یا ترکیبی از سه نوع اصلی جراحی پلک است:

جراحی پلک بالا

پوست اضافی در پلک های بالایی می تواند منجر به ایجاد ظاهری خسته در چهره شود یا می تواند دید را دچار اختلال کند. گاهی اوقات، جراحی بلفاروپلاستی برای پلک فوقانی به دلایل زیبایی انجام می شود، در حالی که در موارد دیگر این جراحی از نظر پزشکی ضروری است تا به فرد امکان دیدن بهتر را بدهد. جراحی پلک فوقانی می تواند چربی یا پوست اضافی را که بر ظاهر صورت و دید محیطی تأثیر می گذارد به دلیل روند پیری یا ژنتیک کاهش دهد. این روش می‌تواند فشار چشم را که ممکن است باعث خستگی عضلات اطراف چشم شود، کاهش دهد. با برداشتن چین‌ های پوستی و چربی ‌های اضافی، وزن پلک بالایی کاهش می‌ یابد و پس از جراحی به طور طبیعی بیدارتر، هوشیارتر و جوان ‌تر به نظر خواهید رسید. همچنین ممکن است با اصلاح پلک های فوقانی سنگین که میدان دید شما را مسدود می کنند، بینایی شما افزایش یابد.

جراحی پلک پایین

گودی و پف زیر چشم می تواند شما را دائما خسته کند. اصلاح پلک ‌های پایین می ‌تواند ظاهر تیرگی و پف‌ زیر چشم را کاهش دهد و ظاهری زیباتر ایجاد کند. پوست اضافی و پف های زیر چشم، چه به دلیل سن و چه به دلیل ژنتیک، با جراحی پلک پایین قابل اصلاح است. از طریق تنظیم و حذف چربی و پوست اضافی در پلک پایین می توان این مشکلات را از بین برد. این پوست و چربی اضافی در قسمت پایین چشم را می توان تقویت و سفت تر کرد.

بهترین سن برای جراحی پلک

جراحی پلک اگر به دلیل بالا رفتن سن و پیری به وجود آمده باشد قاعدتا در سنین بالا جراحی صورت می گیرد. بسته به اینکه فرد از نظر ژنتیکی و وضعیت زمینه ای در چه شرایطی باشد این جراحی ممکن است در سنین مختلفی انجام شود. اما به صورت کلی بالای سن ۴۰ سالگی تغییرات پلک کم کم ظاهر می شود و در اکثر موارد جراحی بعد از سن ۴۰ سالگی انجام می شود. بنابراین نمی توان یک سن مشخصی را برای انجام جراحی پلک در نظر گرفت.

مراقبت های بعد از جراحی پلک

اکثر جراحی های صورت به جز جراحی هایی که در بخش استخوانی صورت انجام می شود، اقدامات پیش از عمل و دوره نقاهت زیادی ندارند. بیمار می تواند بعد از چند ساعت پس از جراحی ترخیص شود و نیاز به بستری در بیمارستان ندارد. پانسمان و باند زیادی پس از عمل بر روی پلک گذاشته نمی شود و فقط با یک چسب ساده محل جراحی پوشش داده می شود و بعد از یک هفته بخیه ها کشیده می شود. معمولا پس از یک هفته فرد می تواند به محل کار خود بازگردد و نیاز به استراحت طولانی مدت وجود ندارد. فقط کمی تورم در ناحیه جراحی ایجاد می شود که با توصیه های پزشک جراح و مراقبت های بیمار بعد از دو الی سه هفته برطرف می شود.

آیا بلفاروپلاستی روی بینایی من تأثیر می گذارد؟

بلفاروپلاستی ممکن است به طور موقت باعث تاری دید شما پس از جراحی شود، اما هرگونه تاری که معمولاً بعد از دو تا سه روز از بین می‌ رود. در حالی که تغییرات دائمی در بینایی برای بیمارانی که کاندیدای مناسبی برای این روش هستند بسیار نادر است، انتخاب یک جراح پلاستیک صورت دارای گواهینامه معتبر برای انجام بلفاروپلاستی به منظور کاهش خطر عوارض احتمالی بسیار مهم است.

چه زمانی می توان بعد از جراحی پلک دوباره از لوازم آرایشی استفاده کرد؟

معمولا لنزهای چشمی ۱۰ روز پس از عمل بلفاروپلاستی قابل استفاده هستند، اگرچه این بازه زمانی ممکن است بسته به میزان منحصر به فرد بودن بهبودی شما متفاوت باشد. بلافاصله پس از جراحی، محل برش برای هر دو جراحی پلک بالا و پایین می تواند نسبتاً ظریف و مستعد التهاب باشد. به همین دلیل، به بیمارانی که معمولاً از لنز استفاده می‌کنند، توصیه می‌کنیم تا زمانی که برش‌ های آن ‌ها بهبود یابد، به طور موقت به عینک روی آورند تا از کشیده شدن غیرضروری پوست پلک جلوگیری شود. استفاده زودهنگام از لوازم آرایشی چشم نیز می تواند منجر به افزایش خطر عفونت شود، بنابراین بیماران باید ۱۰ تا ۱۴ روز قبل از شروع مجدد آرایش صبر کنند.

عوارض ناشی از جراحی بلفاروپلاستی

عمل بلفاروپلاستی همانند سایر جراحی ها ممکن است عوارضی را به دنبال داشته باشد. اما جراح تمام تلاش خود را می کند تا تمام عوارض ناشی از این جراحی را به حداقل برساند و هر گونه ناراحتی را که ممکن است تجربه کنید مدیریت کند.

بهبودی پس از جراحی پلک چگونه است؟

پس از جراحی بلفاروپلاستی، چشمان شما ممکن است به نور حساس شود. ممکن است تورم، کبودی، پف کردگی، بی حسی و تاری دید را تجربه کنید. کمپرس سرد برای کاهش تورم توصیه می شود. تا مدتی بعد از عمل باید هنگام خواب سر خود را بالا نگه دارید و تا یک هفته پس از عمل از انجام فعالیت ‌های سنگین خودداری کنید. مهم است که از پلک های خود در برابر نور خورشید محافظت کنید.

دکتر پژوا سلیمان زاده

دکتر پژوا سلیمان زاده

دکتر پژوا سلیمان زاده
دکتر پژوا سلیمان زاده دارای بورد تخصصی جراحی عمومی و دارای سابقه چندین ساله و درخشان در زمینه انجام جراحی های زیبایی شامل ابدومینوپلاستی، لیپوماتیک، رینوپلاستی و … هستند. جهت گرفتن وقت مشاوره با شماره ۰۲۱۸۸۷۷۵۴۱۰ تماس حاصل فرمایید.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی

چشم ها مهم ترین ویژگی صورت هستند. آنها همیشه اولین چیزی هستند که دیگران به آنها نگاه می کنند. زیبایی چشم ها با پوست...

جراحی اتوپلاستی یا گوش برجسته

جراحی اتوپلاستی یا گوش برجسته

جراحی گوش یا اتوپلاستی به یک روش‌ جراحی پلاستیک گفته می‌شود که برای اصلاح گوش‌ های بیرون زده، بزرگ بکار گرفته می شود....

جراحی لیفت ران

جراحی لیفت ران

عمل جراحی لیفت ران با کاهش پوست و چربی اضافی، مجدداً ران ها را تغییر می دهد و در نتیجه پوست نرم تر و خطوط متناسب تر در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.