۰۹۱۲-۹۳۳۰۲۵۲ - 021-26420665
تهران، شریعتی- خیابان دستگردی (ظفر)- بعد از تبریزیان نرسیده به کازرون- روبه روی نان و شیرینی ظفر- پلاک 83 - طبقه 3- واحد 21
دکتر پژوا سلیمان زاده / جراحی زیبایی سینه / صفر تا صد جراحی کوچک کردن سینه خانم ها
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

صفر تا صد جراحی کوچک کردن سینه خانم ها

سینه های بسیار بزرگ می تواند به سلامت جسمی و روحی برخی از خانم ها آسیب وارد کند و وزن اضافی بافت سینه می تواند توانایی آنها برای انجام فعالیت های عادی روزانه را مختل کند. جراحی کوچک سینه، که به آن ماموپلاستی کاهشی نیز گفته می شود، عمل جراحی است که طی آن جراح پلاستیک بافت اضافی سینه را از طریق برش های ایجاد شده روی سینه ها برمی دارد. علاوه بر کاهش حجم سینه، این روش سینه ها را بالا می برد تا تناسب را در بدن ایجاد کند، در نتیجه ناراحتی مربوط به سینه های بسیار بزرگ کاهش پیدا می کند. جراحی کوچک کردن سینه برای افرادی است که دارای سینه های نامنظم بزرگ هستند که خود عاملی جهت درد گردن، کمر درد یا سایر علائم فیزیکی می شود. طبق بررسی های انجام شده اکثر زنانی که جراحی کوچک کردن سینه انجام داده اند، از نتیجه عمل رضایت دارند. مردان از جمله افرادی هستند که برای این جراحی اقدام می کنند. در برخی موارد سینه های مرد به صورت غیرطبیعی بزرگ می شود به طوری که شبیه سینه های زنان می شود. با استفاده از این جراحی از اندازه آن کاسته می شود و شکل طبیعی به سینه ها می دهد.

جراحی-کوچک-کردن-سینه
جراحی-کوچک-کردن-سینه

افراد مناسب جراحی کوچک کردن سینه

اگر از نظر جسمی سالم هستید، اما از بزرگ بودن سینه هایتان ناراحت هستید، این جراحی می تواند گزینه خوبی برای شما باشد. همچنین اگر شما موارد زیر را تجربه می کنید، جراحی کوچک کردن سینه می تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

امکان جراحی کوچک کردن سینه برای همه افراد وجود دارد ولی بعد از اینکه رشد سینه ها کامل شده باشد این عمل انجام می شود.

در صورتی که قصد باردار شدن دارید این عمل را یکسال بعد از زایمان انجام دهید. زیرا بارداری بعد از جراحی کوچک کردن سینه امکان بازگشت به حالت اولیه وجود دارد و سینه ها مجدد بزرگ می شود.

در صورتی که اضافه وزن زیاد دارید در ابتدا وزن خود را پایین آورده و سپس جراحی را انجام دهید.

این جراحی به رفع مشکلاتی مانند:

 • کمردرد
 • گردن درد
 • درد شانه
 • بثورات پوستی زیر پستان یا دانه‌های پستانی
 • کاهش اندازه سینه ها

کمک می کند تا بتوانید به راحتی زندگی روزمره خود را از سر بگیرید.

اقدامات لازم قبل از جراحی کوچک کردن سینه

موفقیت و ایمنی عمل جراحی کاهش اندازه سینه به صداقت کامل بیمار در مشاوره اولیه با جراح پلاستیک بستگی دارد. بررسی بدن بیمار از نظر سلامتی، خواسته ها، نیازها و انتظارات بیمار از جراحی، نحوه و سبک زندگی از جمله مواردی است که قبل از آغاز جراحی باید مورد بررسی قرار گیرد. همچنین بیمار باید یک سابقه پزشکی دقیق از جمله:

 • سابقه بیماری
 • حساسیت دارویی
 • استفاده از داروهای فعلی

را در اختیار جراح خود بگذارد.

بیمار باید پزشک خود را از هرگونه جراحی قبلی یا سابقه خانوادگی سرطان سینه مطلع کند و نتایج هرگونه ماموگرافی یا بیوپسی قبلی را ارائه دهد. به عنوان اقدامات قبل از جراحی، جراح شما موارد زیر را انجام می دهد:

 • سینه های بیمار را بررسی می کند.
 • اندازه، شکل، کیفیت پوست و محل قرار گیری نوک پستان و آرئول را بررسی می کند.
 • علاوه بر این، خانم های ۳۵ ساله یا بیشتر در صورتی که قبلاً ماموگرافی انجام نداده اند باید ماموگرافی اولیه انجام دهند.

آمادگی قبل از جراحی سینه

برخی از دستورالعمل های خاصی که در مورد آماده شدن برای جراحی باید انجام دهید عبارتند از:

 • ترک سیگار
 • داروهایی که باید از آنها اجتناب کرد.
 • تعیین زمام مصرف داروهای تجویز شده قبلی بیمار
 • محدودیت در مورد خوردن و آشامیدن شب قبل از جراحی

مشاوره قبل از کوچک کردن سینه

قبل از جراحی کوچک کردن سینه، باید به پزشک جراح پلاستیک مراجعه کرده و با او مشورت کنید. در طول مشاوره مواردی به شرح ذیل مطرح می شود:

 • در مورد سابقه پزشکی و بیماری های خود صحبت خواهید کرد، از جمله اینکه آیا تا کنون به بیماری مبتلا شده اید که بر روی سینه تاثیر گذاشته باشد.
 • جراح درباره سابقه پزشکی خانواده شما می پرسد. پزشک اطلاعاتی درباره نحوه کاهش اندازه سایز سینه و آمادگی های لازم برای جراحی ارائه می دهد.
 • در این جلسه برای بررسی دقیق عکس هایی از سینه شما می گیرد. میزان بافتی که از سینه خارج می شود نیز در این بررسی به فرد اطلاعاتی داده می شود.
 • در مورد آماده شدن برای عمل و برنامه ریزی برای بهبودی بعد از جراحی مشاوره داده می شود. این مشاوره ها قبل از عمل جراحی و ماموگرافی انجام می شود.
 • درباره مصرف داروها و عادات زندگی مانند سیگار کشیدن از فرد سوالاتی می پرسد. ممکن است مجبور شوید از داروهای خاصی مانند آسپیرین یا سایر داروهای ضد التهابی مانند Motrin یا Aleve استفاده نکنید. جراح به شما دستورالعمل هایی در مورد آنچه باید انجام دهید را می دهد.

جراحی کوچک کردن سینه در کجا انجام می شود؟

جراح معمولا بسته به شرایط بدنی بیمار بهترین نوع بیهوشی را توصیه می کند. جراحی کوچک کردن سینه معمولاً در بیمارستان به عنوان عمل سرپایی انجام می شود و بیمار باید توسط یک دوست یا یکی از اعضای خانواده به بیمارستان منتقل شود تا هنگام ترخص او را تا منزل همراهی کند. ممکن است برخی بیماران یک شب را در بیمارستان بگذرانند. این عمل جراحی بزرگ محسوب می شود و پیروی از دستورات پزشک برای کسب موفقیت این جراحی بسیار مهم است. مهم است که برش های جراحی در طول دوره درمان تحت فشار، سایش یا حرکت بیش از حد قرار نگیرند. پزشک دستورالعمل های خاصی در مورد نحوه مراقبت از خود به بیمار می دهد.

نحوه انجام جراحی کوچک کردن سینه

با توجه به وضعیت جسمی فرد، جراحی سینه در یک مرکز درمانی و به صورت سرپایی می توان انجام داد. در برخی موارد ممکن است حداقل یک شب در بیمارستان بمانید. در هر صورت، فرد برای این جراحی تحت بیهوشی قرار می گیرد. این جراحی حدود دو تا پنج ساعت طول می کشد. جراح ابتدا نوک سینه را برداشته و روی قسمت پایینی سینه یک سوراخ ایجاد می کند سپس بافت و چربی اضافی از سینه ها را خارج  و نوک پستان را مجدد در محل خود قرار می دهد جراح برای خروج بافت های اضافی از لوله های زهکشی استفاده می کند. فرد ممکن است نیاز به سینه بند جراحی داشته باشید.

در برخی موارد، لیپوساکشن همراه با جراحی برای از بین بردن چربی اضافی استفاده می شود. در موارد نادری که اندازه بزرگ سینه عمدتا به دلیل بافت چربی است و پوست اضافی عاملی نیست، لیپوساکشن به تنهایی می تواند برای کاهش سینه استفاده شود. برای زنانی که سینه های بسیار بزرگی دارند، ممکن است نیاز باشد نوک سینه ها برداشته شوند و به عنوان پیوند پوست دوباره بخیه شوند.

عوامل متعددی برای تعیین روش جراحی مورد استفاده در کاهش سینه وجود دارد، از جمله:

 • آناتومی پستان
 • ترکیب بندی
 • میزان اندازه و حجم سینه

نحوه برش در جراحی کوچک کردن سینه

چندین روش برش در دسترس است و جراح شما هر کدام را به طور مفصل با شما در میان می گذارد. خطوط برش دائمی هستند اما با گذشت زمان محو می شوند و به طور قابل توجهی بهبود می یابند و معمولاً در زیر لباس شنا یا سوتین پنهان می شوند.

جراحی کوچک کردن سینه با بیهوشی

از آنجائیکه این عمل حساس است و ممکن است بیش از ۳ ساعت به طول انجامد فرد تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد. بعد از جراحی فرد به بخش منتقل شده و نیاز به بستری دارد مدت زمان بسنری در بیمارستان به وضعیت جسمی بیمار و مقدار ترشحاتی دارد که از بدن خارج می شود. بعد از اینکه ترشحات کاهش یافت روز بعد لوله ها خارج شده و بانداژها سبک می شود.

بلافاصله بعد از عمل کوچک کردن سینه

پس از اتمام جراحی، پانسمان یا بانداژی روی برش ها قرار داده می شود و ممکن است یک باند الاستیک یا سوتین نگهدارنده برای کاهش تورم و نگه داشتن سینه ها در زمان بهبودی استفاده شود. دستورالعمل های خاصی در مورد مراقبت از محل جراحی و اینکه چه داروهایی باید مصرف شود یا مستقیماً روی سینه ها استفاده شود تا به بهبود و کاهش خطر عفونت کمک کند، وجود دارد که باید به آنها توجه کافی شود.

دوران نقاهت بعد از جراحی کوچک کردن سینه

برای تثبیت و کمک به بهبودی بعد از جراحی ، جراح به فرد آموزش می دهد تا از سینه بند مخصوص که میله و سیم ندارد استفاده کند. برای جلوگیری از خونریزیی و کمک به جریان خون در بدن به فرد توصیه می شود پا، زانو و باسن خود را حرکت دهد.

نتایج جراحی کوچک کردن سینه

بعد از جراحی به دلیل برش هایی که در سینه ایجاد می شود امکان تورم و خونمردگی طبیعی می باشد. همچنین امکان مشاهده چین و چروک ها در سینه وجود دارد. به همین جهت توصیه می شود برای مشاهده نتایج واقعی تا ۶ صبر کنید و تا این مدت جلوی آینه نرود. نباید نگران شد و در هفته های بعدی این مشکل برطرف می شود.

عوارض و خطرات ناشی از جراحی کوچک کردن سینه

علاوه بر خطرات مرتبط با بیهوشی، سایر خطرات می تواند شامل زخم، عفونت و تغییر در احساس نوک پستان یا سینه باشد که ممکن است موقتی یا دائمی باشد. از نظر زیبایی ممکن است خطوط سینه و بی نظمی در شکل وجود داشته باشد و در آینده نیاز به تجدید نظر در جراحی وجود داشته باشد. تصمیم برای انجام جراحی کوچک کردن سینه بسیار شخصی است و شما باید اهداف خود را در برابر خطرات و عوارض احتمالی بسنجید. وقتی سینه ها کوچک تر می شوند، مناطق دیگر مانند شکم ممکن است بزرگتر به نظر برسند.

همه افراد کاندید مناسب برای انجام این جراحی نباشند و در برخی موارد عوارض جراحی کوچک کردن سینه ممکن است بیشتر یا متفاوت با سایر بیماران باشد. جراح پلاستیک قبل از جراحی تمام خطرات و عوارض احتمالی را با بیمار خود بررسی می کند.

دیگر عوارض جراحی کوچک کردن سینه شامل:

 • تورم و کبودی بعد از ۱ الی ۲ هفته طبیعی می باشد و بعد از مدتی برطرف می شود.
 • امکان سفت شدن سینه ها در بافت برش خورده بعد از جراحی وجود دارد که به دلیل جوش خوردن زخم ها در این قسمت می باشد. با ماساژ دادن سینه ها می توان به تسریع روند بهبودی آن کمک کرد که در این مورد از پزشک خود آموزش ببینید.
 • امکان دارد حس هاله دور سینه بعد از جراحی کاهش یافته یا کم شود که تا چند ماه ادامه داشته و بهبود می یابد.

نتایج جراحی کوچک کردن سینه

نتایج جراحی کاهش کوچک کردن سینه طولانی مدت خواهد بود. اندازه جدید سینه باید به تسکین درد و محدودیت های جسمی بیمار که قبل از کاهش سینه تجربه کرده است، کمک کند. سینه ها بعد از عمل به طور کلی شکل بهتری خواهند داشت، لیفت می شوند و متناسب با اندام بیمار هستند. با گذشت زمان، ممکن است سینه ها به دلیل افزایش سن، گرانش زمین، عوامل هورمونی کمی تغییر کند.

منبع:

https://www.upmc.com/services/plastic-surgery/services/aesthetic/our-services/breast-procedures/breast-reduction

 

دکتر پژوا سلیمان زاده

دکتر پژوا سلیمان زاده

دکتر پژوا سلیمان زاده
دکتر پژوا سلیمان زاده دارای بورد تخصصی جراحی عمومی و دارای سابقه چندین ساله و درخشان در زمینه انجام جراحی های زیبایی شامل ابدومینوپلاستی، لیپوماتیک، رینوپلاستی و … هستند. جهت گرفتن وقت مشاوره با شماره ۰۲۱۸۸۷۷۵۴۱۰ تماس حاصل فرمایید.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.