۰۹۱۲-۹۳۳۰۲۵۲ - 021-26420665
تهران، شریعتی- خیابان دستگردی (ظفر)- بعد از تبریزیان نرسیده به کازرون- روبه روی نان و شیرینی ظفر- پلاک 83 - طبقه 3- واحد 21
دکتر پژوا سلیمان زاده / جراحی زیبایی شکم / از عوارض ابدومینوپلاستی چه می دانید؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

از عوارض ابدومینوپلاستی چه می دانید؟

ابدومینوپلاستی یک روش تهاجمی جهت صاف کردن شکم و پهلوها می باشد. در این عمل جراحی تلاش می شود تا با خارج کردن پوست و بخشی از چربی ها و در نهایت با کشیدن پوست و عضلات، شکم صافی ایجاد کرد. این عمل جراحی با توجه به وسعت عملکردش ممکن است عوارضی را هم در پی داشته باشد که در ادامه معایب و مزایای این روش را برای داشتن یک هیکل متناسب شرح داده می شود. از آنجاییکه این عمل قدری متفاوت تر از دیگر عمل های جراحی زیبایی می باشد در برخی موارد جنبه درمانی آن غلبه بر جنبه زیبایی پیدا می کند. بنابراین طبیعتا این عمل جراحی به عنوان یک عمل جراحی وسیع نیاز به مقدمات یا مراقبت های ویژه دارد. تامی تاک نباید به عنوان جایگزینی برای کاهش وزن یا رژیم ورزشی استفاده شود. در حالی که نتایج معمولاً دائمی هستند، اگر وزن شما نوسان قابل توجهی داشته باشد، احتمال گرفتن نتیجه مثبت مورد نظر در مورد جراحی تا حد زیادی کاهش پیدا می کند. با این اوصاف، اگر قصد کاهش وزن قابل توجه یا بارداری در آینده دارید، بهتر است انجام جراحی تامی تاک به تعویق بیفتد.

به طور کلی ابدومینوپلاستی یک اصطلاح است و اشاره دارد به استفاده جراح از تکنیک های خاص جراحی و بازگرداندن فرم اولیه شکم بعد از تغییر شکل آن در اثر عوامل مختلف می باشد.

چه کسانی کاندید انجام عمل ابدومینوپلاستی می باشند؟

اکثریت قریب به اتفاق افرادی که برای اعمال جراحی شکم به پزشک مراجعه می کنند می توانند تحت انجام این عمل قرار گیرند. معمولا اکثر مواقع این افراد خانم ها هستند که قبلا زایمان داشته اند. افتادگی های شکم معمولا به تعداد زایمان ها بستگی ندارد بلکه کاملا وابسته به تغییراتی است که در دوران حاملگی در جداره شکم پوست و لایه های چربی زیر آن اتفاق می افتد. خانم ها و آقایانی که به دلیل کاهش وزن زیاد دچار این تغییرات در سطح پوست و عضلات جداره شکم شده اند زمانی که به جراح زیبایی شکم مراجعه می کنند بعد از معاینات اولیه ممکن است کاندید عمل جراحی ابدومینوپلاستی قرار گیرند.

نکات مهم قبل از انجام عمل ابدومینوپلاستی

 • شما باید دارای وزن ثابت، از نظر جسمی سالم و غیر سیگاری باشید.
 • شما باید انتظارات واقع بینانه ای در رابطه با این جراحی داشته باشید که عمل جراحی تامی تاک چه کاری می تواند برای شما انجام دهد.
 • درک این نکته ضروری است که ابدومینوپلاستی یک عمل جراحی زیبایی شکم انتخابی تهاجمی است و خطر عوارض بالاتری دارد.

چه زمانی ابدومینوپلاستی انجام می شود؟

لایه های مختلفی در جدار داخلی شکم برای همه افراد وجود دارد. این لایه ها عبارتند از پوست، لایه چربی، لایه عضلانی و جداره شکم که در طی مراحل مختلف و در اثر ابتلا به بیماری های مختلف و حتی با زایمان و حاملگی و عوارض ناشی از آن این لایه ها به ترتیب دچار تغییرات می شود. در نتیجه حاملگی بر روی پوست یک سری خطوط ایجاد می شود که اصطلاحا از آن به عنوان استریا نام برده می شود. به همین ترتیب تجمع چربی در قسمت میانی و تحتانی پوست شکم و به دنبال آن شل شدن عضلات جداره شکم اتفاق می افتد.

عوارض ابدومینوپلاستی

اگر هر عملی طبق اصول انجام شود و جراح از تکنیک های صحیح برای انجام آن استفاده کند و مراجعین به درستی انتخاب شوند معمولا  احتمال بروز عوارض بسیار کمتر می شود. به طور کلی عوارض زمانی خودش را نشان می دهند که یا کیس به درستی انتخاب نشده یا از تکنیک مناسبی استفاده نشده است. در صورتی که تکنیک درست و انتخاب کیس مناسب در کنار یکدیگر قرار گیرد معمولا عوارض یا خیلی کمتر اتفاق می افتد یا اگر هم اتفاق بیفتد بسیار شدید و خطرناک نخواهد بود. در تمام اعمال جراحی یه خصوص عمل جراحی ابدومینوپلاستی یک سری عوارض کلی برای آن ها وجود دارد که عمل ابدومینوپلاستی مستثنی از آن نیست.

خونریزی، عفونت، زخم، بدحالی و جوش خوردن جای زخم از عوارض کلی همه جراحی ها محسوب می شود. در رابطه با جراحی ابدومینوپلاستی یک سری عوارض اختصاصی در این رابطه وجود دارد. یکی از این عوارض آمبولی یا لخته شدن خون و آمبولی چربی و در صورتی که تکنیک بسیار مناسبی استفاده شده باشد نکروز یا از بین رفتن لبه های زخم می باشد. این موارد تقریبا جزء عوارض عمده و اصلی است که در عمل ابدومینوپلاستی می باشد.

عوارض احتمالی جراحی ابدومینوپلاستی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • خطرات ناشی از بیهوشی
 • خونریزی
 • عفونت
 • بی حسی یا سایر تغییرات در احساس پوست
 • زخم
 • نکروز چربی
 • ترومبوز ورید عمقی، عوارض قلبی و ریوی
 • نارضایتی از نتیجه زیبایی
 • امکان جراحی ترمیمی در آینده
 • درد مداوم

برای درک بهتر خطرات و عوارض احتمالی مربوط به ابدومینوپلاستی، توصیه می شود با یک جراح پلاستیک و زیبایی دارای مجوز طی یک جلسه مشاوره صحیت کنید.

ابدومینوپلاستی
ابدومینوپلاستی

سوالاتی که باید از جراح خود در طول مشاوره عمل ابدومینوپلاستی بپرسید

 • آیا من کاندیدای خوبی برای انجام جراحی ابدومینوپلاستی هستم؟
 • چه روش جراحی برای من توصیه می شود؟
 • بعد از عمل برای رسیدن به بهترین نتایج چه انتظاری باید داشته باشم؟
 • طول دوران نقاهت چقدر خواهد بود و آیا در دوران بهبودی به همراه نیاز خواهم داشت؟
 • خطرات و عوارض ناشی از عمل ابدومینوپلاستی چیست؟
 • نتایج جراحی ابدومینوپلاستی چه زمان مشخص می شود؟
 • چه زمان بعد از عمل می توان باردار شد؟
 • آیا می توان عکس های قبل و بعد از عمل ابدومینوپلاستی را مشاهده کرد؟

نتیجه گیری

در حالت کلی عمل ابدومینوپلاستی هنگامی انجام می شود که عضلات و پوست شکم افتادگی پیدا کرده باشد. نتیجه جراحی شکم به روش ابدومینوپلاستی با گذشت زمان خود را نشان می دهد. برخلاف عمل های جراحی دیگر صبوری بعد از انجام عمل ابدومینوپلاستی جهت رسیدن به نتیجه بهتر مورد نیاز می باشد.

منبع: https://www.aesthetisure.com/what-is-aesthetisure/abdominoplasty-complications.cfm

دکتر پژوا سلیمان زاده

دکتر پژوا سلیمان زاده

دکتر پژوا سلیمان زاده
دکتر پژوا سلیمان زاده دارای بورد تخصصی جراحی عمومی و دارای سابقه چندین ساله و درخشان در زمینه انجام جراحی های زیبایی شامل ابدومینوپلاستی، لیپوماتیک، رینوپلاستی و … هستند. جهت گرفتن وقت مشاوره با شماره ۰۲۱۸۸۷۷۵۴۱۰ تماس حاصل فرمایید.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

مزایای جراحی ابدومینوپلاستی

مزایای جراحی ابدومینوپلاستی

تامی تاک (ابدومینوپلاستی) یک عمل جراحی بزرگ است که نیاز به بیهوشی عمومی دارد و شامل لیپوساکشن و برداشتن چربی برای...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.