۰۹۱۲-۹۳۳۰۲۵۲ - 021-26420665
تهران، شریعتی- خیابان دستگردی (ظفر)- بعد از تبریزیان نرسیده به کازرون- روبه روی نان و شیرینی ظفر- پلاک 83 - طبقه 3- واحد 21
دکتر پژوا سلیمان زاده / جراحی زیبایی سینه / جراحی لیفت سینه چگونه انجام می شود؟
مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه

جراحی لیفت سینه چگونه انجام می شود؟

سینه‌ها با گذشت زمان مانند تمام دیگر اعضا دچار تغییراتی می‌شوند که به دلیل افزایش سن ایجاد می‌شود. روند پیری منجر به کاهش کلاژن و بافت الاستیک سینه شده و با از دست دادن خاصیت ارتجاعی پوست و تاثیر نیروی جاذبه، سینه با مرور زمان دچار افتادگی شده به سمت پایین تغییر حالت می‌دهد. به جز افزایش سن برخی عوامل دیگر مانند بارداری، شیردهی، کاهش و افزایش وزن نیز می‌تواند در تغییر حالت سینه‌ها اثر نامطلوب و منفی داشته باشد.

روش های مختلفی برای زیبایی سینه وجود دارد که هر کدام می تواند برای بزرگی سینه با پروتز سینه، کوچک کردن سینه و یا بالا کشیدن سینه باشد .جراحی لیفت سینه در واقع به همین معنا بوده که می تواند سینه های افتاده شما را به سمت بالا ببرد و باعث زیبایی اندام فوقانی شما شود. در سال‌های اخیر روش‌های متنوعی جهت لیفت سینه و بازگرداندن فرم اصلی سینه به جود آمده سات که یکی از آنها جراحی لیفت سینه می‌باشد.

لیفت سینه شایع ترین جراحی زیبایی بدن می باشد که نام دیگر آن ماستوپکسی (mastopexy) می باشد. این جراحی نیازی به بستری بیمار نداشته و حدوداً سه ساعت زمان می برد. تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد. در این جراحی، نوک سینه ها در دیواره سینه تغییر مکان داده شده و همچنین سینه ها بالا کشیده شده و تغییر شکل داده می شوند. در طول این جراحی پوست اضافی سینه ها جدا شده و پوست و حالت سفتی به سینه ها باز می گردد.

در ادامه به بررسی این روش می‌پردازیم.

دلیل انجام جراحی لیفت سینه

با افزایش سن، شکل و سایز سینه ها تغییر می کند. با از دست دادن خاصیت کششی و سفتی سینه ها، شکل سینه ها تغییر می کند. دلایل بسیاری برای این تغییرات وجود دارد. در زیر به چند مورد اشاره می شود:

 • حاملگی: در طول بارداری، پیوند های عضلانی که از سینه ها محافظت می کنند، با سنگین شدن و بزرگ شدن سینه ها، کشیده می شوند. این کشیدگی موجب تضعیف بافت سینه ها می شود. مادر چه شیردهی انجام دهد چه انجام ندهد، این تغییرات در وی به وجود می آیند.
 • نوسانات وزن: تغییرات متناوب وزن می تواند منجر به کاهش خاصیت کشسانی پوست شود و خط هایی را در نتیجه پاره شدن بافت همبند ایجاد کند.
 • نیروی جاذبه: با گذر زمان ، بافت های همبند کشیده شده و موجب شل شدن سینه می گردد.
 • متناسب نبودن و عدم قرینه سینه ها: در صورتی که این عدم تقارن خیلی واضح باشد، می توان برای لیفت سینه اقدام کرد.

آمادگی‌های پیش از جراحی لیفت سینه

 • اگر سیگاری هستید از چهار هفته پیش از جراحی سیگار کشیدن را متوقف نمائید.
 • در صورتی که اضافه وزن دارید از چند ماه پیش از جراحی با داشتن رژیم غذایی مناسب سعی کنید به وزن متناسب دست پیدا نمائید.
 • ورزش منظم به آمادگی جسمانی شما جهت جراحی کمک می‌نماید.

روش جراحی لیفت سینه

در این جراحی پوست اضافی از روی سینه‌ها برداشته می‌شود تا فرم مناسبی در سینه ایجاد شود.

این جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود و مدت زمان انجام آن بین ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه ممکن است طول بکشد.

جراحی لیفت سینه معمولا به مدت دو تا سه ساعت زمان بر خواهد بود و بهتر است توسط یک جراح دارای بورد تخصصی انجام بگیرد. در ابتدا با یک ماژیک نواحی که باید از سینه برداشته شود بر روی پوست سینه مشخص می شود.این علامت گذاری بر روی سینه باید در حالت ایستاده بیمار مشخص شود زیرا در حالت خوابیده فرم سینه ها حالت دیگری خواهد بود.

پس از بیهوشی با توجه به فرم سینه و نتایجی که از جراحی انتظار دارید یکی از روش‌های زیر برای شما اجرا می‌شود:

روش پری آرئولار

در این روش یک برش در امتداد هاله‌های تیره مرکز سینه ایجاد می‌شود. این تکنیک برای افرادی که پوست سینه‌های آنها شلی خفیف تا متوسط دارد مناسب می‌باشد.

برش عمودی یا لالی پاپ

در این روش علاوه بر برش پری آرئولار، یک برش خطی عمودی از پائین آرئول تا ناحیه چین زیر پستان ایجاد می‌شود. این روش برای افرادی که دچار شلی متوسط در پوست و بافت سینه هستند مناسب می‌باشد.

لیفت سینه به صورت T معکوس

در این روش پوست اضافه سینه از طریق یک برش در لبه‌ی پایینی سینه، یک برش عمودی از چین پایین سینه تا آرئول و برشی در اطراف آرئول ایجاد می‌شود. برش‌هایی که در این روش ایجاد می‌شود نسبت به سایر روش‌ها گسترده‌تر می‌باشد و جهت لیفت سینه‌هایی که دچار افتادگی شدید هستند توصیه می‌شود.

جراحی لیفت سینه معمولا به صورت بیهوشی عمومی انجام می گیرد. برش های ایجاد شده برای جراحی سینه معمولا بر روی سینه ایجاد می شود  و از این طریق جراح می تواند پوست و  قسمت های اضافی شکم را بردارد و بافت سینه بالا آورده شده و  با بخیه هایی از عمق به سطح شکل داده می شوند  و برش ها به یکدیگر رسانده می شوند. بخیه ها  برای حمایت و شکل دادن به سینه و سفت کردن آن زده شده و در نهایت پوست در چند لایه بسته می شوند.

الگوهایی که برای ایجاد بر ش ها استفاده می شود بستگی به شکل و اندازه و محل قرار گیری و میزان شل بودن سینه های شما تعیین می شود.

جراحی لیفت سینه می تواند به طور همزمان با جراحی های دیگر زیبایی سینه انجام بگیرد. این جراحی ها شامل پروتز سینه و یا کوچک کردن سینه می باشد.

در صورتی که برای شما سوتین های مخصوص تجویز شود باید آنها را برای چند ماه استفاده کنید و بعد از چند ماه برای بررسی نتیجه به جراح خود مراجعه کنید.

لیفت و پروتز سینه

در صورتی که از ظاهر سینه های خود ناراضی بوده و اعتماد به نفس شما را تحت تاثیر قرار می دهد، می توانید با تحقیق راجع به این جراحی و پیدا کردن جراح مناسب، تصمیم به انجام این عمل زیبایی بگیرید. لیفت سینه نمی تواند به طور قابل ملاحظه ای سایز سینه ها را تغییر داده و بزرگ کند. با این حال می توان جراحی لیفت سینه را به صورت مکمل با جراحی پروتز سینه یا جراحی کوچک کردن سینه انجام داد.

لیفت سینه
لیفت سینه

لیفتینگ سینه با نخ

لیفتینگ سینه با نخ می تواند موجب کاهش شلی بافت سینه ها و بالا کشیدن سینه و نوک سینه شود. همچنین لوله های شیر دهی نیز می توانند تغییر کرده تا در موقعیت جدید سینه دچار مشکل نشود.

جراحی لیفت سینه برای همه افراد مناسب نیست. در صورتی که فرد تصمیم به بارداری در آینده دارد، باید این جراحی را به تاخیر اندازد. در طول بارداری سینه ها دوباره با بزرگ شدن و تغییر شکل داده شدن، نتیجه جراحی را کاملاً تحت تاثیر قرار می دهند.

با اینکه بعد از جراحی لیفت سینه معمولاً شیردهی امکان پذیر است، (زمانی که در جراحی، نوک سینه از بافت سینه جدا نشود) ولی برخی زنان با دشواری در تولید شیر مواجه می شوند.

لیفت سینه برای سینه در هر اندازه و سایزی انجام پذیر است، ولی می توان گفت که نتیجه لیفت سینه برای سینه های کوچکتر، مدت زمان بیشتری دوام می آورد. سینه های بزرگ و سنگین، به احتمال بیشتری دوباره به حالت شل در می آیند.

خطرات لیفتینگ سینه

در صورت مراجعه به جراح خوب و با تجربه، مشکلات خاصی پیش نمی آید. جراحی لیفت سینه توسط پزشک بی تجربه، خطراتی را موجب می شود که در زیر به آنها اشاره می شود:

 • اسکار یا جای زخم ماندگار (Scarring ) : با اینکه اسکار ها ماندگار و دائمی اند، ولی با گذشت زمان (معمولاً ۱ تا ۲ سال) معمولاً کمرنگ تر شده و خیلی واضح نمی باشند. این اسکار ها معمولاً با پوشیدن مایو و لباس زیر، پوشانده می شوند. خیلی به ندرت پیش می آید که جای زخم عمیق بوده و خیلی واضح باشد.
 • تغییر در نوک سینه ها و بی حسی سینه ها : معمولاً بعد از مدتی این بی حسی درست می شود ولی در برخی مواقع برگشت ناپذیر است.
 • ناهنجاری و عدم تقارن در سینه ها: این مورد در برخی مواقع در دوره نقاهت پیش می آید.
 • دشواری در شیردهی: در بعضی از موارد تولید شیر کافی بعد از این جراحی امکان پذیر نمی باشد.

عوارض پس از جراحی لیفت سینه

 • ایجاد هماتوم در داخل سینه
 • ایجاد توده در بافت سینه
 • بی‌حسی و یا درد مستمر در قسمت بیرونی سینه
 • انقباض شانه
 • از دست دادن پوست بیش از حد در هاله اطراف سینه و نوک پستان
 • تغییر حس در ناحیه سینه و نوک پستان
 • کاهش توانایی شیردادن به نوزاد
 • عدم قرینگی و یا مشکلات زیبایی
 • خونریزی
 • عفونت در محل برش‌ها
 • واکنش‌های آلرژیک نسبت به داروها و یا تجهیزات جراحی
 • احتمال لخته شده خون در پا
 • احتمال آمبولی ریه
 • عفونت در ناحیه قفسه سینه

دوران نقاهت بعد از لیفت سینه

مثل هر جراحی دیگری، این جراحی نیز خطرات خونریزی و عفونت و واکنش بدن به بیهوشی کامل، را برای بیمار به وجود می آورد. همچنین ممکن است یک واکنش آلرژیک به نخ بخیه یا دیگر موارد مورد استفاده در جراحی به وجود آید.

لیفت سینه
لیفت سینه

مراقبت بعد از عمل لیفت سینه

بعد از لیفت سینه نیاز است تا موارد زیر رعایت شود:

 • روی محل بخیه با گاز و باند پوشانده می شود.
 • سینه ها تا دو هفته ورم کرده و حالت کبودی و کوفتگی و قرمزی و دردوجود دارد. بی حسی نیز از موارد شایع است. می توان از مسکن با تجویز پزشک استفاده کرد.
 • در چند روز اول بعد از جراحی به پشت یا پهلو خوابیده و از خم شدن و کشیدگی ناحیه بپرهیزید.
 • تا یک الی دو هفته از فعالیت های جنسی بپرهیزید.

روند بهبودی پس از جراحی لیفت سینه

 • میزان درد پس از این جراحی اندک تا متوسط می‌باشد که توسط داروهای مسکن به خوبی قابل کنترل است.
 • پس از جراحی ممکن است لوله‌هایی جهت خارج کردن ترشحات داخل سینه‌ی شما قرار داده شود که ممکن است تا یک هفته باقی بماند و پس از این مدت توسط پزشک در مطب یا کلینیک خارج می‌شود.
 • تا یک هفته نباید هیچ گونه فعالیت جنسی داشته باشید.
 • از انجام هرگونه فعالیت سنگینی که ممکن است منجر به ایجاد فشار روی سینه‌ها شود خودداری نمائید.
 • جهت بازگشت به محل کار حداقل ۵ تا ۷ روز صبر نمائید.
 • تا ۴ هفته از بلند کردن اجسام بیشتر از ۴ کیلو خودداری نمائید.
 • تا ۳ هفته‌ی اول باید سینه‌ بندهای جراحی بپوشید و پس از آن تا ۳ ماه باید سینه بندهای ورزشی جلو بسته استفاده نمائید. (فرم دهی سینه‌ها به حالت جدید نیاز به حمایت توسط سینه بندهای مخصوص دارد.)
 • پس از ۲ هفته می‌توانید فعالیت‌های بدنی سبک را شروع نمائید اما به مدت ۴ الی ۶ هفته از بلند کردن هر گونه وزنه‌ی سنگین حین تمرینات ورزشی خودداری نمائید.

مزایای جراحی لیفت سینه

 • ایجاد فرم مناسب در سینه
 • افزایش اعتماد به نفس

جراحی لیفت سینه در جهت بهبود ظاهر و فرم سینه انجام می‌شود و نتایج آن حدود ۶ ماه پس از جراحی به طور کامل مشخص می‌شود. با توجه به اینکه فرم سینه یکی از ویژگی‌های مهم برای خانم‌ها می‌باشد انجام این جراحی می‌تواند احساس شادابی و جوانی را به آنها بازگرداند.

یکی از نکاتی که موجب دستیابی به نتایج مطلوب در جراحی لیفت سینه می‌شود، تجربه و دانش جراح می‌باشد، جراح باید با آناتومی سینه‌ به طور کامل آشنا باشد تا از ایجاد هرگونه عارضه‌ی ناخواسته جلوگیری شود، همچنین تجربه‌ی کافی منجر به دستیابی به نتایج مطلوب و ظاهر زیبا در فرم سینه می‌شود. بنابرانی در انتخاب جراح خود دقت لازم را داشته باشید.

هزینه لیفت سینه با نخ

به دلیل ماهیت زیبایی جراحی لیفت سینه، بیمه هزینه ها را متقبل نخواهد شد. همچنین باید بدانید که هزینه های کلینیک و بیمارستان و هزینه پزشک همگی رقم متغیری را به وجود آورده که با مراجعه به پزشک می توانید از این هزینه ها آگاه شوید.

منبع:

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/breast-lift/about/pac-20393218

دکتر پژوا سلیمان زاده

دکتر پژوا سلیمان زاده

دکتر پژوا سلیمان زاده
دکتر پژوا سلیمان زاده دارای بورد تخصصی جراحی عمومی و دارای سابقه چندین ساله و درخشان در زمینه انجام جراحی های زیبایی شامل ابدومینوپلاستی، لیپوماتیک، رینوپلاستی و … هستند. جهت گرفتن وقت مشاوره با شماره ۰۲۱۸۸۷۷۵۴۱۰ تماس حاصل فرمایید.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

هزینه جراحی پروتز سینه

هزینه جراحی پروتز سینه

هزینه جراحی پروتز سینه با توجه به پارامتر‌های مختلف، تغییر می‌کند. عواملی مانند: دستمزد پزشک، نوع پروتز مورد استفاده،...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *