۰۹۱۲-۹۳۳۰۲۵۲ - 021-26420665
تهران، شریعتی- خیابان دستگردی (ظفر)- بعد از تبریزیان نرسیده به کازرون- روبه روی نان و شیرینی ظفر- پلاک 83 - طبقه 3- واحد 21
دکتر پژوا سلیمان زاده / لاغری موضعی با لیپوماتیک / لاغری موضعی با عمل لیپوساکشن
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

لاغری موضعی با عمل لیپوساکشن

با لیپوساکشن، چربی های اضافی بدن با استفاده از ساکشن، و ابزارهای جراحی ویژه ای توسط جراح پلاستیک، برداشته می شوند. لیپوساکشن که با نام لیپوپلاستی نیز شناخته می شود، یکی از رایج ترین روش های زیبایی بدن محسوب می شود. افرادی از رژیم های طولانی مدت و ورزش های سنگین جوابی نگرفته اند، بیشتر خواهان انجام لیپوساکشن هستند. لیپوساکشن نام دستگاهی است که چربی ها را مانند جاروبرقی مکش کرده و از بدن خارج می کند. این دستگاه دارای لوله ای باریک می باشد که با ایجاد سوراخ های کوچکی در نواحی مورد نظر مانند شکم ، پهلو و.. وارد بدن می شود و چربی ها از بدن ساکشن می شود.  این جراحی حتما باید در اتاق عمل زیر نظر جراح و متخصص بیهوشی انجام شود. در ادامه با این روش بیشتر آشنا خواهیم شد.

لیپوساکشن
لیپوساکشن

لیپوساکشن چیست؟

نقاطی در بدن وجود دارد که چربی هایی موجود درآن کاملا به انواع ورزش ها، رژیم های غذایی مقاوم هستند. بهترین روش برای شکل گیری بدن عمل جراحی لیپوساکشن می باشد . این عمل از طریق تزریق مایعی به نام تامی سنت به داخل مناطقی که دارای چربی هستند با گذر زمان مشخص و تخلیه چربی از طریق دستگاه ساکشن انجام می شود.

نگرانی هایی در طی جراحی وجود دارد. یکی از این موارد آمبولی چربی می باشد که در حجم های بالاتر از ۵ لیتر این میزان ممکن است به شدت افزایش پیدا کند ولی در حجم های پایین ترمانند ۱الی ۱.۵ لیتر میزان آمبولی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و جای نگرانی نیست.

این روش تحت هیچ شرایطی به عنوان برای کاهش وزن کاربرد ندارد و برای شکل دهی و تناسب اندام استفاده می شود.

ساکشن یکی از روش های روتین که امروزه برای کاهش حجم و پیکر تراشی و ایحد ظاهر بهتر در ران ، شکم و پهلو استفاده می شود . باید توجه داشت این روش برای کاهش وزن نیست .

لیپوساکشن در چه قسمت هایی از بدن انجام می شود؟

لیپوساکشن در قسمتهایی از بدن که دارای چربی موضعی هستند به ظرح ذیل انجام می شود:

 • شکم
 • پهلو
 • ران
 • ساق پا
 • پشت گردن
 • چانه
 • غبغب
 • بازوها
 • چین خوردگی های قدامی زیر بغل
 • چین خوردگی های خلفی زیر بغل

افردای که خواهان این جراحی هستند، باید:

 • ۳۰ درصد وزن ایده آل خود را داشته باشند
 • پوست الاستیک و با قوامی داشته باشند
 • سیگاری نیز نباشند

قبل از لیپوساکشن، سلامت جسمانی فرد، مشکلات خونی، بیماری های قلبی- عروقی، دیابت و یا مشکلات سیستم ایمنی نیز بررسی می شود. در صورتی که داروی خاص و یا مکمل های گیاهی مصرف می کنید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید. مصرف داروهای فشار خون و یا داروهای رقیق کننده خون، بایستی چند هفته قبل از جراحی قطع شوند.

چه افرادی برای انجام لیپوساکشن مناسب هستند؟

افرادی که دارای اضافه وزن زیاد هستند برای این جراحی مناسب نیستند. بسیاری از افراد تصور می کنند هر فرد چاقی می تواند این عمل را انجام دهد و به لاغری سریع شکم و پهلو و نواحی مختلف بدن دست پیدا کنند، اما در صورتی که این تصور اشتباهی است. افرادی که توده شاخص بدنی یا BMI آنها ۳۵ یا بالاتر می باشند برای این عمل مناسب نمی باشند زیرا خطراتی به همراه دارد.پزشک جراح نباید این افراد را جراحی کند. این افراد در ابتدا باید با رژیم غذایی و ورزش وزن خود را کاهش داده و به BMI مناسب برسانند تا بتوانند چربی های خود را در مناطق موضعی با لیپوساکشن از بین ببرند.

اگر BMI ( معیار سنجش ارتباط قد و وزن ) بالای  35 می باشد گزینه مناسبی برای این جراحی نیستند زیرا دارای چاقی مفرط هستند. این افراد می توانند برای لاغری و کاهش وزن از سایر روش ها استفاده کنند. در برخی موارد افزایش چربی به همراه افزایش پوست در ناحیه بخصوص وجود دارد. این موارد در خانم هایی که چندین زایمان داشته اند یا افرادی که به طور ناگهانی کاهش یا افزایش وزن داشته اند مشاهده می شود. این افراد دارای پوست شل و کشیده هستند و دارای تجمع چربی در نواحی از شکم می باشند. این افراد دارای تجمع چربی به صورت موضعی می باشند که به تنهایی با لیپوساکشن چربی های تخلیه می شود. بدین ترتیب با این روش تجمع چربی ها کاهش می یابد اما پوست به همان حالت باقی می ماند که برای اصلاح ان باید از سایر روش ها استفاده کرد. این روش برای افرادی توصیه می شود که دارای تجمع چربی و چربی لوکالیزه در قسمت خاصی از بدنشان وجود داشته باشد و دارای وزن مشخصی باشند.

چربی در مردان و زنان متفاوت می باشد در آقایان در قسمت بالای شکم تجمع چربی وجود دارد. در صورتی که چربی در داخل شکم تجمع داشته باشد امکان انجام لیپوساکشن نیست. این عمل برای تخلیه چربی هایی انجام می شود که در ناحیه زیر پوست قرار دارد. در خانم ها چربی ها در پهلوها، در زیر تحتانی شکم و ران ها وجود دارد که در صورتی که دارای شرایط لازم باشند می توانند از این روش استفاده کنند.

همچنین پزشک قبل از عمل فرد را از نظر رشد، سلامت، هورمون ها بررسی می کند تا شرایط لازم برای جراحی را داشته باشد.

لیپوساکشن به همراه ابدومینوپلاستی

لیپوساکشن تنها چربی های موضعی شکم را از بین می برد ولی منجر به صاف و سفت شدن نمی شود. در صورتی که فرد شکم بزرگی داشته باشد بعد از لیپوساکشن پوست این ناحیه شل و افتاده می شود . برای صاف کردن و سفت کردن شکم لازم است جراحی ابدومینوپلاستی به همراه این جراحی انجام شود.  این جراحی ها بیشتر در خانم هایی که زایمان های متعدد داشته اند یا سن بالایی دارند انجام می شود.

تناسب اندام با روش غیرجراحی

روش غیرجراحی و غیرتهاجمی برای از بین بردن چربی های اضافی وجود دارد که به آن لیزر لیپولیز گفته می شود. در این روش چربی ها در نواحی موضعی خرد شده و از بدن خارج می شود.

لیپوساکشن به روش لیزر

این روش به منظور آب کردن چربی ها استفاده می شود، و باعث جمع شدن پوست خواهد شد، زیرا که لیزر گرمای زیادی را تولید می کند.

لیپوساکشن با استفاده از اولتراسوند

در این روش، چربی های موجود در دیواره سلول ها، با استفاده از انرژی حاصل از امواج، برداشته می شوند.

لیپوساکشن نیز مانند تمام جراحی های زیبایی با مقدار جزئی درد، تورم و یا کبودی همراه خواهد بود. به منظور رفع چنین عوارضی، آنتی بیوتیک نجویز می شود. بیمار بعد از چند روز به زندگی عادی خود بر می گردد و می تواند فعالیت های روتین را انجام بدهد. اما انجام فعالیت های سنگین بدنی و یا ورزش، باید به مدت ۲ هفته، خودداری شود.

ماندگاری لیپوساکشن

سلول های چربی در این جراحی، به طور دائمی برداشته می شوند. اما چاق شدن و افزایش وزن می تواند باعث تجمع مجدد چربی در نقاط مختلف بدن شود.

افرادی که پوست شل و آویزانی دارند، و یا افرادی که میزان چربی خارج شده از بدنشان زیاد است، می توانند بعد از لیپوساکشن دچار افتادگی پوست نیز شوند. این حالت با چند جلسه درمان پوستی رفع خواهد شد.

لیپوساکشن چربی های را برای همیشه حذف می کند؟

به طور کلی تناسب در همه اندام بدن از بدو تولد به طور طبیعی وجود دارد اما حفظ و تثبیت این تناسب بر عهده فرد می باشد. اگر انسان از همان ابتدا اصول تغذیه را رعایت نکند تناسب اندام خود را از دست می دهد. منظور از تناسب اندام لاغری بیش از حد نیست. باید وزن بدن ۲ برابر بیشتر از وزن مفاصل بدن باشد در غیر این صورت به مفاصل فشار آورده و باعث بیماری های بسیار می شود. همچنین در مورد چاقی نیز این موضوع صدق می کند. فردی که اضافه وزن دارد باید تحرک کافی داشته باشد و برنامه غذایی مناسب داشته باشد. این موضوع به خصوص در کودکان از اهمیت بیشتری برخوردار است و مراقبت های لازم باید صورت گیرد تا فرزند شما دچار مشکل نشود.

لیپوساکشن-چربی-های-را-برای-همیشه-حذف-می-کند-؟

مراقبت های بعد از لیپوساکشن

برای انجام عمل لیپوساکشن معمولا روش هایی وجود دارد نسبت به راحت بودن آن روش هایی با بی هوشی یا نیمه بی هوشی و با بی حسی موضعی قابل انجام است. اگر مقدارش خیلی زیاد نباشد و بیمار احتیاجی به بستری نداشته باشد بعد از چند ساعت بعد از عمل فرد می تواند ترخیص شود و فعالیت های روزمره را از فردای آن روز می تواند انجام دهد و احتیاجی به گذراندن دوره نقاهت چند روزه یا چند هفته ایی وجود نداشته باشد اما در هر صورت درجاتی از کبودی در بدن یا ترشحاتی در نواحی  که برشی برای جراحی ایجاد شده یا حتی سوراخ های ریزی که ایجاد می شود که چربی ها خالی شود وجود خواهد داشت اما به هیچ عنوان دوره نقاهت طولانی وجود ندارد و احتیاجی نیست بستری شود. بعد از انجام این عمل فرد باید رژیم غذایی مناسب داشته باشد و رعایت کنند به این دلیل که درست است چربی ها در این نواحی تخلیه شده اند مخصوصا در نواحی پهلو یا شکم اما اگر فرد رژیم خود را رعایت نکند پرخوری داشته باشد در این نواحی چاق نخواهد شد اما در قسمت های دیگر بدن که چربی وجود دارد مخصوصا در ناحیه باسن و ران و ناحیه بازو سلول های چربی وجود دارد و چربی ها می توانند در آن نواحی زیاد شود برای مثال می تواند در ناحیه بازو ران چاقی بوجود آید بنابراین باید رژیم و ورزش در بعد از لیپوساکشن رعایت شود. همچنین لیپوساکشن شکم در آقایان می تواند منجر به تورم اندام تناسلی آن ها شود. در صورت مشاهده هر گونه علائم غیر طبیعی مانند تب بی حالی تنگی نفس و علائم غیر عادی در نفس کشیدن باید به پزشک متخصص مراجعه کرد. بعد از عمل لیپوساکشن در هر ناحیه ایی توصیه می شود گن استفاده شود. بعد از این عمل افت فشار و سنگینی و سرگیجه در فرد دیده می شود.

اما می توان از چربی های خارج شده از فرد برای تزریق استفاده کرد. در شانه، گونه، سینه، باسن و ساق پا پشت دست و هر ناحیه ایی که نازیبایی یا فرو رفتگی های رو سطح بدن وجود داشته باشد را می توان از چربی های خالی شده از عمل لیپوساکشن استفاده کرد و آماده تزریق بر روی این نواحی است.

هزینه لیپوساکشن

هزینه لیپوساکشن به مناطقی که جراحی صورت می گیرد بستگی دارد. این هزینه ها در صورتی که لیپوساکشن در بیمارستان انجام شود با توجه به تجهیزات اتاق عمل و مواد بیهوشی و تجربه جراح زیبایی شکم کمتر یا بیشتر می شود.

 

دکتر پژوا سلیمان زاده

دکتر پژوا سلیمان زاده

دکتر پژوا سلیمان زاده
دکتر پژوا سلیمان زاده دارای بورد تخصصی جراحی عمومی و دارای سابقه چندین ساله و درخشان در زمینه انجام جراحی های زیبایی شامل ابدومینوپلاستی، لیپوماتیک، رینوپلاستی و … هستند. جهت گرفتن وقت مشاوره با شماره ۰۲۱۸۸۷۷۵۴۱۰ تماس حاصل فرمایید.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.