۰۹۱۲-۹۳۳۰۲۵۲ - 021-26420665
تهران، شریعتی- خیابان دستگردی (ظفر)- بعد از تبریزیان نرسیده به کازرون- روبه روی نان و شیرینی ظفر- پلاک 83 - طبقه 3- واحد 21
دکتر پژوا سلیمان زاده / جوانسازی صورت / تاثیر بوتاکس بر پوست و کاربرد آن در نواحی مختلف بدن
مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

تاثیر بوتاکس بر پوست و کاربرد آن در نواحی مختلف بدن

تزریق بوتاکس یکی از اعمال زیبایی است که امروزه تبدیل به یکی از پر طرفدار ترین آن ها شده است به طوری که روزانه تعداد زیادی از افراد اقدام به تزریق آن می نمایند. تزریق بوتاکس یکی از مهم ترین و پرکاربرد ترین روش های جوانسازی صورت نیز می باشد. تزریق بوتاکس می تواند آثار پیری و افتادگی پوست و چین چروک را بهبود ببخشد. معمولا بالا رفتن سن مهم ترین عامل ایجاد چین و چروک در صورت است. البته عوامل دیگری مانند کشیدن سیگار، آفتاب، چاق و لاغر شدن زیاد و عوامل ژنتیکی و موروثی در بروز آن دخیل هستند. همچنین برای اطلاع از قیمت بوتاکس به مراکز درمانی مورد اطمینان مراجعه کنید.
یکی از موثرترین روش های جوانسازی صورت که بدون نیاز به جراحی بوده، تزریق بوتاکس است. همچنین مضرات بوتاکس در صورتی که نزد یک متخصص صورت گیرد، بسیار کمتر از سایر روش های جوانسازی می باشد. با تزریق بوتاکس آثار باقی مانده از خطوط اخم و خنده از بین رفته و چین و چروک های عمیق و سطحی پر می شوند. البته روند تزریق و نوع بوتاکس در دریافت نتیجه ی بهتر تاثیر گذار است و می تواند در جوانسازی صورت نقش مهمی داشته باشد.

تزریق بوتاکس توسط پزشکان جراح پلاستیک نیز انجام می شود. بوتاکس به طور موقت ماهیچه های اسکلتی صورت یا ناحیه مورد نظر را فلج می کند و توانایی فرد برای ایجاد چین و چروک های پویا ناخواسته را کاهش می دهد. نواحی معمولاً درمان شده صورت شامل ماهیچه های پروسروس و موجدار برای درمان خطوط اخم گلابلار، عضله فرونتالیس برای درمان ریتیدهای افقی پیشانی و عضله چشمی چشمی برای درمان چین و چروک های «پا کلاغی» در امتداد جنبه جانبی مدار است. تجزیه و تحلیل کامل صورت برای ایجاد یک برنامه درمانی برای هر منطقه، به ویژه با درگیر کردن بیمار برای تعیین اهداف او برای درمان ضروری است. پزشکان باید هنگام تزریق به صورت مراقب باشند تا از عوارض درمان بیش از حد، مانند افتادگی ابرو ناشی از تزریق بیش از حد پیشانی یا بالارفتن ابرو ناشی از تزریق بیش از حد عضلات اطراف چشم جلوگیری کنند.

دکتر پژوا سلیمان زاده جراح پلاستیک، ترمیمی و زیبایی، بر این باور است که تزریق بوتاکس علاوه بر جنبه های زیبایی، دارای مزایای درمانی دیگری است که باعث می شود هر روز به محبوبیت آن اضافه شود. در ادامه این مقاله به شرح مزایای تزریق بوتاکس می پردازیم.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یا سم بوتولینوم دارویی است که برای تضعیف عضله اسپاستیک استفاده می شود. این ماده از تغییر سم باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تولید می شود که ورود آن به بدن بسیار خطرناک است اما زمانی که روی آن تغییراتی اعمال می شود، می توان از این ماده درتولید محصولات آرایشی و بهداشتی در آزمایشگاه استفاده کرد بدون اینکه خطری متوجه انسان باشد. تزریق بوتاکس در بیماری های گوارشی برای درمان آشالازی مری و مقعد و همچنین برای تاخیر در تخلیه معده استفاده می شود.

بوتاکس که نوعی سم کشنده می باشد، با تزریق به ماهیچه های صورت، باعث فلج شدن ماهیچه های ارادی و غیر ارادی می گردد. البته این ماده به صورت مستقیم به بدن وارد نمی شود و در موارد درمانی از آن بهره می گیرند. ماهیچه های صورت که به حرکات صورت و اخم و خنده و … کمک می کنند، در صورت فلج شدن دیگر قابلیت حرکت چندانی نداشته و از خیلی از حرکت های غیر ارادی صورت جلوگیری می شود.

به موجب این روش چین و چروک های سطحی و عمقی پوست بهبود قابل توجهی پیدا کرده و از به وجود آمدن چروک های جدید جلوگیری می شود.به بیان دیگر چین و چروک های سطحی صورت از بین رفته و از عمیق شدن چین های عمقی جلوگیری نمایید. به طور کلی تزریق بوتاکس برای از بین بردن چین و چروک صورت و گردن کاربرد دارد. البته بوتاکس کاربردهای مختلفی در علم پزشکی دارد که در درمان و زیبایی بیشتر از آن استفاده می شود.

این ماده از چه چیزی تهیه می شود ؟

این ماده در واقع نوعی باکتری به نام کلسترویدیوم بوتولینیوم هوازی بوده که پزشکان از سم این باکتری در مصارف پزشکی و زیبایی بهره می گیرند.
تزریق بوتاکس در عضلات پر تحرک صورت انجام می شود و باعث فلج شدن موقتی آنها می گردد. عدم تحرک باعث می شود تا صورت جوان و زیبا بماند و چرروک های آن عمیق نگردد . این حالت همانطور که بیان شد موقتی است و حدود ۳ ماه تا ۶ ماه ماندگاری دارد. بعد از این دوره نیاز به تزریق مجدد می باشد.

مزایای تزریق بوتاکس صورت

بوتاکس به از بین رفتن چین و چروک در نواحی زیر می شود:

– خطوط اخم

– خطوط خنده

– زیر چشم

– خطوط افقی پیشانی

– گردن

همچنین با تزریق بوتاکس می توان به بالا بردن ابرو ها و کاهش نمایش لثه ها هنگام خندیدن منجر شد.

قبل از تزریق بوتاکس

اولین قدم قطعاً یافتن یک مرکز معتبر درمانی زیر نظر پزشک ها و متخصصین این حوزه می باشد. به هیچ عنوان برای پرداخت هزینه کمتر به کلینیک های زیبایی یا آرایشگاه ها مراجعه نکنید.

قبل از تزریق بوتاکس از مصرف آسپیرین و ایبوپروفن و استامینوفن خودداری کنید.

از مصرف سیگار و دخانیات بپرهیزید.

از انتخاب نقاط تزریق بوتاکس اطمینان حاصل کنید.

مزایای تزریق بوتاکس

دلیل اصلی ایجاد چین چروک پوست

لایه بالایی پوست عمدتاً از ماتریکس خارج سلولی (ECM) و فیبروبلاست ها تشکیل شده است. فیبرهای کلاژن جزء اصلی ECM هستند که استحکام، پشتیبانی و انعطاف پذیری پوست را فراهم می کنند. تولید کلاژن جدید با افزایش سن کاهش می‌یابد و کلاژن موجود به دلیل تولید گونه ‌های اکسیژن فعال مخرب تکه تکه شده و درشت توزیع می ‌شود. عوامل اصلی که در تخریب ECM پوستی نقش دارند عبارتند از: سن، آسیب اشعه ماوراء بنفش، و قرار گرفتن در معرض دود تنباکو. این عوامل همراه با عضلات بیش فعال صورت، در ایجاد چین و چروک های صورت نقش دارند.

سم بوتولینوم A، ساخته شده توسط باکتری C. botulinum، یک نوروتوکسین است که با مسدود کردن آزاد شدن استیل کولین انتقال دهنده عصبی از انتهای عصب کولینرژیک پیش سیناپسی، باعث فلج شدن عضلات هدف می شود. بیش فعالی عضله کانونی در اختلالات چشمی مانند استرابیسم، اکنون به عنوان درمانی برای انواع بیماری ها از جمله دیستونی کانونی، سردردهای مزمن، هایپرهیدروزیس و اختلالات حرکتی دستگاه گوارش استفاده می شود. سم بوتولینوم در صورت، عضلات زیر پوست را شل می کند و توانایی بیمار را برای تولید ریتیدهای پویا ناخواسته در پوست پوشاننده کاهش می دهد. با استفاده زودهنگام و مداوم از تعدیل کننده های عصبی تزریقی مانند بوتاکس، بیماران می توانند از ایجاد ریتیدهای ساکن عمیق تر جلوگیری کنند. مدت زمان فلج عضلات متفاوت است اما معمولاً تقریباً ۳ ماه طول می کشد. نواحی معمولاً درمان شده صورت شامل خطوط گلابلار و زیر چشمی و همچنین خطوط افقی پیشانی است.

مصرف درمانی تزریق بوتاکس

همان طور که گفته شد علاوه بر موارد زیبایی می توان در قسمت درمانی نیز از این ماده استفاده نمود. برای اولین بار ، بوتاکس جهت درمان اسپاسم بیش از اندازه چشم تولید شد که بعد ها محققین متوجه این مساله شدند که این ماده می تواند برای فلج کردن عضلات صورت و کاهش چین و چروک های سطحی آن مفید باشد.

از دیگر موارد درمانی بوتاکس می توان به درمان سردردهای میگرنی اشاره نمود. چرا که این ماده نسبت به سایر داروهای ضد میگرن عوارض جانبی کمتری دارد. همچنین در افرادی که تعریق زیادی دارند، می توان از این ماده استفاده نمود. این دارو برخلاف سایر درمان های تجویزی پزشکان ماندگاری بیشتری داشته و می تواند وضعیت بیمار را برای چند ماه تغییر دهد.

 

درمان میگرن با تزریق بوتاکس

هنوز کاملا برای پزشک ها مشخص نشده است که بوتاکس چگونه می تواند درد های میگرنی را کنترل نموده و کاهش دهد. ممکن است که این موضوع به دلیل بلوکه شدن پیام های عصبی درد به مغز و آرام بودن عضلات در هنگام حمله درد میگرن باشد. در افرادی که از بوتاکس برای کنترل میگرن استفاده شده است، خفیف تر شدن سردرد های میگرنی و کاهش میزان مصرف داروهای ضد میگرن را گزارش کرده اند.

درمان دارویی بوتاکس در مردان

در مردانی که مبتلا به بزرگی غده پروستات هستند، تزریق مستقیم بوتاکس به پروستات باعث کوچک تر شدن آن و کاهش میزان تکرر ادرار در آن ها شده است. در واقع این روش درمانی است برای مردانی که به دلیل بزرگی پروستات دچار تکرر ادرار می شوند. در افرادی که این روش تست شده است گزارش مبنی بر مشکلاتی مانند اختلال در نعوظ و یا بی اختیاری ادرار وجود ندارد.

آیا بوتاکس عوارض جانبی دارد؟

مضرات بوتاکس

هر دارویی عوارض جانبی دارد و بوتاکس نیز از این قاعده مستثنی نیست. خوشبختانه، عوارض جانبی بوتاکس نادر و موقتی است. عوارض جانبی بالقوه (فقط در ۱ تا ۵ درصد موارد) شامل افتادگی خفیف پلک یا ابرو است که معمولاً در عرض دو هفته از بین می رود، کبودی خفیف در ناحیه تزریق و سردرد. در صورت تزریق بوتاکس منقضی شده و یا استفاده ناشیانه ممکن است آسیب های جدی به چشم و پلک ها وارد شود.

اثرات غیر معمول و نادر عبارتند از:

 • چشمان باد کرده
 • فلج عضله مجاور منجر به افتادگی پلک، دوبینی، ناتوانی در بستن چشم، مشکل در سوت زدن یا نوشیدن از نی می شود.
 • واکنش های حساسیت فوری از جمله آنافیلاکسی
 • از دست دادن دائمی تون عضلانی با تزریق مکرر

میزان اثر گذاری بوتاکس

تاثیرات بوتاکس رابطه نزدیکی با جنس بوتاکس و البته پوست فرد دارد ، اما به طور میانگین حدود ۳ تا ۶ ماه ماندگاری مفید خواهد داشت و بعد از این مدت نیاز به تزریق مجدد می باشد.

چند بار می توانیم بوتاکس تزریق کنیم ؟

محدودیتی برای تزریق بوتاکس وجود ندارد، و به تعداد دفعات مورد نیاز و لازم می توان از این ماده مفید استفاده نمود.

آیا بوتاکس چین و چروک را به طور کامل از بین می برد؟

خیر بوتاکس باعث از بین رفتن چین و چروک نمی شود بلکه مانع از ایجاد آن ها شده و چروک های ایجاد شده ی قبلی را نیز بدون تحرک خواهد کرد ، عدم تحرک چروک ها باعث می شود تا از عمیق شدن آن ها جلوگیری شود و البته این یک مزیت است. آنچه شما در نهایت می بینید یک پوست صاف و زیبا و براق خواهد بود.

بوتاکس و دیسپورت

روش های مختلفی برای جوانسازی پوست صورت از جمله تزریق بوتاکس وجود دارد. یکی دیگر از روش های موثر برای برطرف کردن ضایعات پوستی و از بین بردن خطوط صورت دیسپورت می باشد. در ادامه به معرفی این محصول و تفاوت آن با تزریق بوتاکس می پردازیم.

دیسپورت

دیسپورت از محلولی تشکیل شده که برای برطرف کردن چین و چروک و خطوط صورت استفاده می شود. این ماده بر عضله های اطراف محل تزریق تاثیر گذاشته و آن را بی حرکت می کند. چین و چروک روی صورت در اثر ماده ای به نام نوروتوکسین که در دیسپورت وجود دارد برطرف می شود. این ماده پیام هایی که از مغز دریافت می شود و به عضله های خاص منتقل می شود را مسدود می کند. بنابراین با اختلال در این پیام ها چین و چروک و خطوط صورت را کاهش می دهد.

تفاوت بوتاکس و دیسپورت

ماهیت بوتاکس و دیسپورت یکسان می باشد. هر دو دارای ماده نوروتوکسین هستند. تنها تفاوت آنها در مقدار پروتئین است که مولکول های فعال را دربرمی گیرد. این پروتئین در دیسپورت نسبت به بوتاکس کمتر می باشد بنابراین نتیجه سریع تر مشاهده می شود. به همین جهت نتایج این روش طبیعی تر می باشد.

تفات دیگر این دو روش در میزان عمق تزریق می باشد. عمق تزریق در دیسپورت ۲ سانیتمتر بیشتر از بوتاکس می باشد. بنابراین با اینکه این میزان محسوس نیست ولی در نتیجه قابل مشاهده می باشد.

با وجود اینکه نتایج دیسپورت (یک روز تا یک هفته ) سریع تر از بوتاکس قابل مشاهده می باشد اما ماندگاری بوتاکس بیشتر گزارش شده است. این مدت بین ۴ الی ۶ ماه می باشد. البته در برخی موارد ۱۳ ماه نیز گزارش شده است.

عوارض احتمالی دیسپورت

عوارض این روش کم می باشد و بندرت عوارضی به شرح ذیل مشاهده می شود:

 • سردرد
 • افتادگی چشم

هزینه دیسپورت

هزینه دیسپورت با توجه به میزان و نواحی مورد نظر برای تزریق متفاوت می باشد.

مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس

 • استفاده از کمپرس سرد بعد از تزریق بوتاکس توصیه می شود.
 • ۵ ساعت بعد از تزریق از خوابیدن پرهیز شود.
 • در روز تزریق از استحمام بپرهیزید.( تا ۴۸ ساعت دوش آب گرم ممنوع است )
 • تا ۴۸ ساعت از فعالیت های سنگین بپرهیزید.
 • اثر بوتاکس از روز سوم یا چهارم شروع خواهد شد.
 • شب اول تزریق به پیشانی نخوابید.
 • به هیچ وجه محل تزریق بوتاکس را ماساژ ندهید.
 • شما برای تزریق بوتاکس نیازی به همراه نخواهید داشت. بوتاکس یک عمل سرپایی بوده و ۳ الی ۴ روز بعد از تزریق، آثار آن قابل مشاهده است. بنابراین زودتر از این جلوی آینه نرفته، تا بعد از این مدت شاهد بهبود چین و چروک نواحی دور چشم و سپس خطوط افقی صورت و در نهایت خطوط عمودی پیشانی در نواحی اخم باشید.
 • در صورت کبودی کیسه یخ تا ۴۸ ساعت آینده
 • اگر سردرد داشتید ۲ پانادول بخورید عدم دستکاری ناحیه تا ۳ روز آینده (از ماساژ صورت خودداری کنید).
 • از مصرف آسپرین و ویتامین E خودداری کنید و لطفاً در صورت شروع هر دارویی در دو هفته آینده به پزشک خود اطلاع دهید.

منبع:

https://jomi.com/article/177/botox-injection

دکتر پژوا سلیمان زاده

دکتر پژوا سلیمان زاده

دکتر پژوا سلیمان زاده
دکتر پژوا سلیمان زاده دارای بورد تخصصی جراحی عمومی و دارای سابقه چندین ساله و درخشان در زمینه انجام جراحی های زیبایی شامل ابدومینوپلاستی، لیپوماتیک، رینوپلاستی و … هستند. جهت گرفتن وقت مشاوره با شماره ۰۲۱۸۸۷۷۵۴۱۰ تماس حاصل فرمایید.

برچسب ها:

مقالات مرتبط

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۲ دیدگاه ها
 1. خدیوی

  سلام آقای دکتر. در پناه خداوند متعال موفق و محفوظ باشید چند طرح پژوهشی در خصوص کوچک کردن غیر تهاجمی پروستات باتزریق مستقیم توکسین بوتولینوم A انجام گردیده ..این عمل بی عارضه چرا گسترش نمییابد ؟؟ خوشحال میشم اگه لطف کنید خلاصه نظرتون رو بفرمایید آیا شما این عمل رو انجام میفرمایین ؟؟؟هزینه با بیمه کارمندی چقدر است ؟؟؟ ممنونم .: محمداسماعیل خدیوی مدرس دانشگاه
  ۰۹۱۵۳۳۵۶۰۱۲ تلفن ایمیل esmailkhadivi@gmail.com

  پاسخ
  • دکتر پژوا سلیمان زاده

   سلام تزریق بوتاکس به پروستات کار متخصص اورولوژی هست و در حوزه کاری ما نیست. این مطلب صرفا جهت آگاهی و اطلاعات عمومی درج شده است

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *